Az ízületi betegségek csoportjába soroljuk a rheumatoid arthritis (RA) és a szisztémás lupus erythematodes (SLE) nevű gyulladásos kórképeket. Bár a köztudatban diétás vonatkozás terén a köszvény és a csontritkulás vált ismeretté, de érdemes az étkezés kapcsán szót ejteni a gyulladásos ízületi folyamatok megfékezéséről is. Alapját egy zöldségekből, gyümölcsökből, olajos magvakból , halakból és a tenger gyümölcseiből álló étrend szolgálja. A nyersanyagokat az alábbiak szerint érdemes előnyben részesíteni és összeállítani:
A leghatékonyabb fegyverek a többszörösen telítetlen zsírsavak
Omega-6 és omega-3 zsírsavakban bővelkedő élelmiszerek bőséges bevitelével látványos javulás érhető el a gyulladások tekintetében. Ízületi merevség ellen és a gyulladás mérséklésére is alkalmas vegyületeknek számítanak. Ennek értelmében naponta ajánlott olajos magvakat, lenmagolajat és halolajat enni.
Léböjt vagy vegetarianizmus
Kísérletek támasztották alá, hogy egyhetes léböjtöt követően is javultak az érintett betegek gyulladásos vizsgálati értékei. Mivel a léböjtöt csak kúraszerűen szabad alkalmazni, hatásuk csupán rövid távra szóló megoldást nyújthat. Hasonlóan jó eredmények mutatkoztak a laktovegetáriánus étrendet tartók esetében is. Ez olyan diéta, melyben a beteg a növényi élelmiszereken felül még tejtermékeket is fogyaszthat, ráadásul hosszú távon jelenthet szerencsés megoldást. Ha alkalmanként ezt az étrendet tenger gyümölcseivel és halakkal egészítjük ki, akkor fokozzuk az omega-3 zsírsavak bevitt mennyiségét is.
Antioxidáns vegyületek
Ha a szervezetben fokozódik a szabad gyökök keletkezése, vagy gyengül az ellenük fellépő védelmi rendszerünk, azaz egészséges immunitásunk hanyatlani kezd, az ízületi gyulladás fellángolhat. Ezért érdemes antioxidáns hatású vegyületeket fogyasztani, melyek segíthetnek a kellemetlen és sokszor kínzó tünetek enyhítésében. Ilyen vegyületek:
- a szelén, mint ízületi gyulladáscsökkentő. Ajánlott forrásai: gomba, hal, tenger gyümölcsei, napraforgómag, teljes kiőrlésű gabonák, fekete retek, cékla.
- a réz, mint ízületi fájdalom- és gyulladáscsökkentő. Ajánlott forrásai: hüvelyesek, teljes kiőrlésű gabonák, olajos magvak.
- a cink, mint ízületi fájdalom- és gyulladáscsökkentő. Ajánlott forrásai: búzacsíra, olajos magvak, tejtermékek, teljes kiőrlésű gabonák, tenger gyümölcsei, tofu.
- az A-vitamin és béta-karotin, mint a sérült porcokregenerálói. Ajánlott forrásaik: tengeri halak, tejtermékek, zöld, sárga és piros színű gyümölcsök, zöldségek (pl. répa, paraj, sütőtök, sárgabarack, sárgadinnye, paradicsom, kelkáposzta, kelbimbó).
- a D-vitamin, mint csonterősítő. Ajánlott forrásai: halmájolajok, tejtermékek, zsíros húsú halak.
- az E-vitamin, mint porcképződést segítő és porcvesztést csökkentő. Ajánlott forrásai: gabonacsírák (pl. búzacsíra), növényi olajok, mogyorófélék, napraforgómag.
- a flavonoidok, mint ízületi gyulladáscsökkentők. Ajánlott forrásaik: vörösbor, magvak, gyümölcsök (pl. citrusfélék, alma), zöldségek (pl. hagymák).
Jótékony hatású egyéb anyagok
- Gingeol mint ízületi gyulladáscsökkentő és fájdalomcsillapító. Ajánlott forrása: gyömbér.
- Fitoösztrogének mint csont- és ízületerősítők. Ajánlott forrásaik: szója, bab, gránátalma, lenmag, olívaolaj.
- Bromelin mint ízületi gyulladáscsökkentő és fájdalomcsillapító. Ajánlott forrása: ananász.
- Glukozamin mint porcerősítő. Ajánlott forrása: zöldkagyló.
- Kondroitin-szulfát mint gyulladás- és fájdalomcsillapító. Ajánlott forrása: cápaporc.
A diéta betartása sokkal egyszerűbb, mint gondolnánk. Az alapanyagok megfelelő megválasztásával egészséges, minőségi étrendet tarthatunk, mely egyben enyhíti a gyulladással járó kellemetlen ízületi fájdalmakat is.