Amerikában csaknem egymilliárd dolláros a gluténmentes termékek piaca - több mint 100 millió amerikai állítja azt a felmérések szerint, hogy egyre kevesebb glutént fogyaszt, ugyanakkor a népességnek talán csak 1 százaléka valóban gluténérzékeny.
Természetesen vannak olyanok is, akiknek más orvosi okokból kifolyólag kell gluténmentes élelmiszert fogyasztaniuk. Mivel nemcsak Amerikában, hanem nálunk is sokan váltanak úgy gluténmentes diétára, hogy nincsen szükségük rá, az alábbiakban a prevention.com alapján összefoglaltuk, mi történik szervezetünkkel akkor, ha kihagyjuk a glutént az étkezésünkből.
Valószínűleg nem fogunk lefogyni
Ha étrendünkből elhagyjuk a glutént, érdemes több zöldséget, gyümölcsöt fogyasztani!
Több pénzt költünk majd a boltokban
A gluténmentes diétát első körben a pénztárcánkon fogjuk megérezni, ugyanis ezek a hagyományos változatokhoz képest átlagosan kétszer-háromszor többe kerülnek, ugyanis speciális alapanyagokkal készülnek, és a gyártóknak eltérő protokollokat kell bevezetniük azért, hogy a gluténmentes gyártás során az ételbe ne kerüljön egy mikronnyi glutén sem.
Fájni fog a gyomrunk
A The Journal of Nutrition szaklap szerint az amerikai népesség több mint 90 százaléka nem fogyaszt annyi rostot, amennyi szükséges lenne (nőknél napi 25, férfiaknál 38 grammra lenne szükség). A gabona alapú ételek a rostbevitel 44 százalékát szolgáltatják, ha pedig lemondunk ezekről, akkor azt a gyomrunk fogja először megérezni. A rostok ugyanis mikrobiomunkat táplálják: bélbaktériumok a rostok feldolgozása után egy butirát nevű zsírsavat termelnek, amely a beleket egészséges, működő állapotban tartja. Ha nincs belekben elég butirát, könnyebben alakulhat ki gyulladás vagy irritábilis bél szindróma is. A bab, a zöldségek és a barna rizs működőképes gluténmentes rostforrásnak számítanak, amelyeket érdemes kipróbálni.
Nem lesz sok erőnk
Amikor az étkezésekből száműzzük a búzát, az árpát és a rozst, nemcsak a glutént hagyjuk el, hanem számos más tápanyagot is, amelyet ezekből az ételekből szereznénk be - gondoljunk csak a vasra, a folsavra , a rostokra, a cinkre, a D-vitaminra és sok egyébre. Mielőtt elhagynánk ezeket az ételeket, konzultáljunk dietetikussal. Ha egyedül változtatjuk meg étrendünket, megvan az esélye, hogy nem tudjuk minden részletre kiterjedően megalkotni új diétánkat, ez pedig tápanyaghiányhoz vezethet. Ha kimerültek, gyengék vagyunk, hullik a hajunk, székrekedésünk van, vagy jelentős hangulatváltozásokat tapasztalunk, könnyen lehet, hogy étrendünk tehet róla.
Több arzén kerül a szervezetünkbe
Az élelmiszergyártók a gluténtartalmú hozzávalókat gyakran rizzsel pótolják. A probléma ezzel az, hogy a rizsben jelentős mennyiségű szervetlen arzén található, amelynek bevitele korábbi vizsgálatok szerint tüdő- és hólyagrákhoz , szívproblémákhoz vagy kettes típusú cukorbetegséghez is vezethet.
Nagyobb esélyünk lesz a rákra
Sokan azért étkeznek glutén-, illetve gabonamentesen, mert a manapság divatos paleo étrendet követik. Sajnos a húsevő ősemberdiéta a vizsgálatok szerint nem túl egészséges: a Cell Metabolism szaklap például arról számol be, hogy azon 50 és 65 év közötti emberekkel, akik nagy fehérjetartalmú diétán voltak (azaz a kalóriabevitelük legalább egyötöde állati fehérjékből származott) négyszer nagyobb eséllyel haltak meg rákban. Ez vélhetően azért van, mert a fokozott fehérjebevitel hatására megnő a szervezetben az IGF-I növekedési hormon szintje, amely fokozza a ráksejtek növekedését.