Hogyan étkezzünk, ha tüsszögünk vagy fulladunk?

A légúti allergiák (szénanátha, asztma) súlyos, hétköznapokat megnehezítő tüneteire számos orvosi gyógymód áll rendelkezésünkre, érdemes azonban szót emelni a betegség diétás vonatkozásairól is, melyekre napjainkban egyre nagyobb figyelem irányul.

A légúti allergia tünettana éppoly variabilitást mutat, mint az esetükben javasolt étrendi kiegészítő kezelés. Fontos befolyásoló tényező a meglévő allergia(ák) kiváltója és típusa, hisz van, aki „csak” a nyári szezonban produkál náthára jellemző tüneteket, van, aki egész évben fullad, és gyakori, akiknél a légúti allergiák ételallergiákkal (emésztőrendszeri tünetekkel) vagy súlyos bőrtünetekkel párosulnak. Ezeket figyelembe véve és tekintettel a lehetséges keresztreakciók hatásaira (bővebben az xx. oldalon), a diéta lehet egyszerű vagy összetett, de mindenképp személyre szabott legyen.

Hisztamin és antihisztamin

A betegségről, kialakulásáról és tüneteiről ide kattintva tudhat meg még többet! Allergiák esetében nagy mennyiségű hisztamin szabadul fel szervezetünkben, melyek számlájára írhatók a jellegzetes allergiás tünetek. Célszerű kerülni egyrészt a hisztamint és annak előanyagát (szerotonin, tiramin) tartalmazó élelmiszereket, valamint a hisztamin felszabadulását fokozó és annak lebontását akadályozó nyersanyagokat. Az elkészített ételeket mindig frissen ajánlott megenni, mert hűtés nélkül, baktériumok hatására gyorsan növekszik bennük a hisztamintartalom.

Mindezek értelmében tiltólistás élelmiszerek: füstölt termékek, érett sajtok (pl. camambert, brie, Gruyère, Cheddar, rokfort, parmezán, ementáli), tengeri (nem friss) halak, kagyló, csirkehús, felvágottak, szalámik, alkoholos italok, tojásfehérje, fűszerek (fahéj, csili, bors, ánizs, szegfűszeg, curry, csípős paprika, fűszersók), gyümölcsök (citrusfélék, földieper, málna, mazsola, szilva, banán), zöldségek (paraj, paradicsom, padlizsán, zeller, avokádó, hüvelyesek, szója, gomba), dió, napraforgómag, mogyoró, ecet, savanyított termékek, mustár, élesztő, kakaó, csokoládé, tea, kávé.

A természet csodája viszont, hogy egyes növények – ilyen a rozmaring, a zsálya, a lilahagyma, a vöröshagyma, az articsóka – természetes antihisztaminként képesek csökkenteni a nyálkahártya-duzzanatot. A spirulinapor kiváló forrása az antiallergén hatású cinknek és szelénnek, ezáltal csökkenti a hisztamin felszabadulását, javítja a tüdőfunkciót, és mérsékeli a nyálkahártya tüneteket.

A szervezet működésének támogatása

Léteznek olyan élelmiszer összetevők, melyek immunrendszerünk működését képesek megtámogatni. Hatásukkal az allergiák heves tüneteit enyhíthetik, ezáltal javíthatják leromlott közérzetünket is.

Többszörösen telítetlen zsírsavak

Jellemzőjük az erős allergiaellenes és gyulladáscsökkentő hatás. A prevenció miatt már magzati és gyermekkorban figyelmet érdemel bevitelük. Allergiás panaszok esetén ajánlott rendszeresen fogyasztani a lenmag-, feketekömény-, édesköménymag-, ligetszépe- vagy a halolajat.

Antioxidánsok (flavonoidok, karotinoidok, C- és E-vitamin)

Ezeknek a vegyületeknek fontos tulajdonsága az immunrendszer karbantartása. Légzőszervi allergiák kialakulhatnak fertőzéses táptalajon is, melyek megelőzéséhez vagy leküzdéséhez ellenálló képességünk megfelelő működése szükséges. Antioxidáns-források: cseresznye, egres, ribiszke, őszibarack, szőlő, alma, körte, gesztenye, sütőtök, sárgarépa, brokkoli , kelkáposzta, édes paprika, zöldbab, burgonya, főzőtök.

Sok zöldség segít az allergia tüneteinek mérséklésében

Kalciumpótlás

A kalciumtartalmú injekciók és pezsgőtabletták az allergiások körében már közismertek. Élelmiszerekkel való bevitelükre válasszuk a kalciummal dúsított rizs- és zabitalt, a quinoát, a chia magot, az amarántpelyhet és a brokkolit.

Probiotikumok használata

Táplálékallergiák és egyéb gyulladások miatt sérülhet a bélnyálkahártya, melyen keresztül allergének juthatnak más szerveinkbe heves reakciókat okozva. Ennek kivédésére érdemes időnként végigcsinálnunk egy probiotikus kúrát , valamint figyelni a rendszeres rostbevitelre (pl. teljes kiőrlésű gabonákkal).

Magazinajánló:

Keressék az Ízek és Érzések magazin aktuális lapszámát! A tartalomból: Inzulinrezisztencia: mintaétrend és alapszabályok • Ételek alacsony glikémiás értékkel • Süssünk cukor nélkül! • Levendula-és rózsaszüret • Befőzés: házi málnaecet és -szörp • Vércukor: tartsuk egyensúlyban! • Különleges receptek zöldfűszerekkel • Pollenallergiás? Így étkezzen! • Ha inzulinrezisztencia a meddőség oka • Gyerekzsúrra készülünk

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Olvassa el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Kettős front
Maximum: +20 °C
Minimum: +11 °C

Nagyrészt erősen felhős vagy borult lesz az ég, viszont az északkeleti területeken többórás napsütés várható. Északkeleten, keleten fokozatosan megszűnik az eső, míg hazánk délnyugati felében ismétlődő jellegű számíthatunk esőre, záporesőre, néhol zivatarra, lokálisan a Dunántúlon hullhat kiadós mennyiség. A csapadékhajlam a nap második felében ott is csökken. A keleties szelet élénk, néhol erős lökések kísérhetik, de zivatarok környezetében is lehet szélerősödés. A legmagasabb nappali hőmérséklet 15 és 27 fok között alakul, a csapadékosabb délnyugaton mérhetjük az alacsonyabb, északkeleten a magasabb értékeket. Késő estére 12 és 18 fok közé hűl le a levegő. Az időjárás-változás hátterében egy mediterrán ciklon közeledése áll, ami miatt gyenge kettősfronti hatás érvényesül.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra