A vegykonyha tisztaságáért
A máj az anyagcsere egyik legfontosabb szerve: a véráramba kerülő anyagokat átalakítja, hogy a szervezet számára könnyebben hasznosíthatóak legyenek, illetve kiválasztja azokat, amelyektől, salak- vagy méreganyagok lévén, meg kell szabadulni. Fontos feladata a részvétele a zsírok feldolgozásában is. Egészséges működése tehát egyik alapja az egészségünk megőrzésének, azonban helytelen táplálkozással sokat lehet rontani a hatékonyságán. A máj védelmében (is) érdemes tartózkodni a rendszeres vagy alkalmi, de nagy mennyiségű alkoholfogyasztástól, mivel ennek lebontása nagyon megterheli a májat.
Májkímélő étrend
A májbetegek számára olyan diéta ajánlott, amely kíméli ezt a fontos szervet, és elősegíti az elpusztult májsejtek regenerálódását. Ez az étrend legyen gazdag könnyen emészthető szénhidrátokban és fehérjékben, ajánlatos azonban a zsiradékban visszafogottnak lennie. A C-vitamin bőséges bevitele segítheti a regenerálódást, ezt friss gyümölcsök, saláták, gyümölcslevek biztosíthatják. Májbetegeknek szigorúan tilos viszont az alkoholtartalmú italok fogyasztása, és ez a korlátozás nemcsak a tömény italféleségekre, hanem a sörre, borra is vonatkozik. Nézzünk néhány jó szívvel ajánlható ételféleséget, amelyeket olvasóink kedvenc receptjeiből, a HáziPatika.com Egészség-receptek rovatából válogattunk!
Rebarbaraleves
A folsavat és szelént bőségesen tartalmazó rebarbarát a népi gyógyászat májproblémákra javasolja, és a dietetikus szakértő is a májkímélő ételek között ajánlja. Azoknak azonban, akiknek vesekövük is van, jobb tartózkodni tőle, mert magas az oxálsavtartalma. Kovács Györgyné receptjének elkészítése kezdőknek sem okozhat gondot. Folsav- és szeléntartalma különösen értékes táplálékká teszi, és a kalóriatartalma is olyan csekély, hogy akár fogyókúrázók is ehetik.
A rebarbaraleves kíméli a májat
Frankfurti lencseleves
Bár a lencse a többi száraz hüvelyeshez hasonlóan magas energiatartalmú és puffasztó hatású, de a nagy szénhidráttartalma és aminosavai jótékony hatást fejthetnek ki a heveny májbetegségek utáni regenerálódásban. Kovács Tamás receptje alapján tartalmas, meglehetősen magas energiatartalmú leves készíthető, amely akár önálló ételként is fogyasztható.
Töltött krumpli
Egészséges, tartalmas, mégis könnyű, gyors vacsorának is alkalmas étel receptjét kaptuk meg Vörös Rékától. Az "anyjalánya specialitásnak" nevezett kreáció eredeti receptje a töltött krumplikat baconszalonnába tekerve javasolja készíteni, de dietetikus szakértőnk szerint májbetegeknek ajánlatosabb ezt a lépést kihagyni, hogy kevésbé zsíros, könnyebben emészthető legyen ez az egytálétel. A szalonna nélkül is teljes értékű, egészséges étket kapnak, amely a belé töltött túrónak köszönhetően kedvezően alkalmazható májbetegek étrendjében is.
Vitamindús gyümölcsnektár
Ezt a turmixot , amelyet magas vitamin- és fruktóztartalma tesz különösen alkalmassá májbetegségekben, a HáziPatika.com szerkesztősége ajánlja. Elkészítése igen egyszerű, a hozzávalók szinte minden háztartásban amúgy is megtalálhatóak egy-egy átlagos téli napon. Egészségükre!