Ezért fontos télen a D-vitamin

Tudtad, hogy a téli hónapokban kifejezetten sokan küzdenek a D-vitamin-hiánnyal? Mutatjuk, hogyan előzeted meg!

A téli hónapokban kifejezetten gyakori probléma a D-vitamin-hiány. Ennek hátterében pedig az áll, hogy ilyenkor csak kevés, alacsony szögben beeső napfény ér minket, ráadásul a hideg miatt jellemzően a szabadban sem töltünk elég időt ahhoz, hogy elegendő D-vitamin termelődhessen a szervezetben – hívta fel a figyelmet a Nemzeti Népegészségügyi és Gyógyszerészeti Központ (NNGYK) Facebook-posztja. Az alábbiakban bemutatjuk, miért fontos a D-vitamin pótlása, illetve mire kell figyelni ezzel kapcsolatban.

vitaminkapszulák és egy pohár víz
A téli hónapokban kifejezetten sokan küzdenek a D-vitamin-hiánnyal. Fotó: Getty Images

A jól működő immunrendszer kulcsa

A D-vitamin az antioxidáns, vagyis gyulladásgátló hatása révén támogatja az immunrendszer optimális működését. Ha megfelelő a szervezet D-vitamin-szintje, kisebb a fertőzések veszélye, de még az autoimmun és az allergiás megbetegedések kialakulásának valószínűsége is alacsonyabb.

Az egészséges csontok titka

A D-vitamin a kalcium és a foszfor megfelelő felszívódásához is elengedhetetlen. Mindez a gyermekek és a fiatalok normál csontfejlődésében, valamint a felnőttkori csontlágyulás és csontritkulás megelőzésében játszik fontos szerepet.

A női egészség őre

A D-vitamin hiánya számos fronton károsan hathat a női egészségre, ugyanis

  • csökkenti a termékenységet;
  • növelheti a policisztás ovárium szindróma (PCOS) kialakulásának kockázatát, illetve súlyosbíthatja annak tüneteit;
  • várandósság esetén a magzatnál a koponyacsontok felpuhulásához, illetve súlyosan alacsony kalciumszinthez vezethet;
  • a menopauza idején növelheti a csontritkulás és az emlőrák rizikóját.

A megfelelően működő immunrendszer, az erős csontok és a női egészség megőrzése mellett a lelki egészség és az aktívabb agysejtek miatt is érdemes odafigyelni a D-vitamin megfelelő pótlására a fényszegény hónapokban.

A túladagolás tünetei

Élelmiszerekkel csak kisebb mennyiségű D-vitamint tudunk biztosítani a szervezetünknek, ezért Magyarországon októbertől márciusig ajánlják a D-vitamin pótlását, étrend-kiegészítő formájában. Felnőtteknek napi 2000 nemzetközi egység (NE) az ajánlott mennyiség.

Fontos azonban megjegyezni azt is, hogy zsírban oldódó vitaminként a D-vitamin raktározódik a szervezetben, emiatt pedig túl is adagolható. Nem érdemes tehát túlzásba vinni a bevitelét, még télen sem. Ha valaki hosszabb ideig napi 4000 NE-nél nagyobb mennyiséget szed, az alábbi tünetek léphetnek fel nála:

5.-es biológiakvíz: hány veséje van egy embernek? – 10 kérdés az emberi testről

  • hányinger,
  • hányás,
  • rossz étvágy,
  • fogyás,
  • székrekedés,
  • gyengeség,
  • szabálytalan szívverés.

Ha gyermeknek adnánk D-vitamint a téli időszak alatt, a megfelelő készítményről és az ideális dózisról mindenképpen konzultáljunk a háziorvossal.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

40 felett erre figyeljenek a nők és a férfiak

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Melegfront
Maximum: +6 °C
Minimum: -1 °C

Ma változóan felhős lesz az ég, az ország döntő részén többórás napsütés várható, majd délutántól nyugat felől megnövekszik, megvastagszik a felhőzet. Este északnyugaton már előfordulhat havazás, havas eső. Az ország északkeleti felén ismét nagy területen lesz erős, helyenként viharos az északnyugati, nyugati szél, majd átmenetileg csillapodik a légmozgás. A legmagasabb nappali hőmérséklet 3 és 9 fok között alakul. Késő este -5 és +4 fok között alakul a hőmérséklet. Úgy tűnik, a keddi nap számos időjárási jelenséget felvonultat. Lesz napsütés, havas eső, széllökések és zápor is.