Egészségünk őre a csicsóka

A csicsókát - a hajdinához hasonlóan - régen a szegények eledelének is nevezték. Napjainkban ismét felfedezték egészségre gyakorolt pozitív hatásait, és egyre többen keresik a téli időszakban. Remek alapanyag a konyhában, sokféleképpen elkészíthető.

A csicsóka a 17. század elején került Európába Észak-Amerikából. Közeli rokonságban áll a napraforgóval , íze ugyanakkor a burgonyáéhoz hasonló, de annál jóval édesebb.

Miért érdemes fogyasztani?

A csicsóka a téli időszakban kiváló tápanyag szervezetünk számára, hiszen tartalmaz magnéziumot, kalciumot, káliumot, foszfort, B1-, B2-, és C-vitamint. Ásványianyag-tartalmának köszönhetően segít megelőzni a szív- és érrendszeri megbetegedések, a mellrák, az elhízás és a cukorbetegség kialakulásának kockázatát. Legnagyobb részben inulint tartalmaz, mely támogatja a máj, a lép és a hasnyálmirigy működését. Mivel feldolgozásához a szervezetnek nem kell inzulin termelnie, így a cukorbetegek egyik hasznos és kedvelt alapanyaga lehet. Az inulinnak rákellenes hatása is ismert, ezért fogyasztása mindenkinek ajánlott. Rosttartalma gátolja a hizlaló tápanyagok felszívódását a szervezetbe, ezért diéta idejére is ajánlott.

Alacsony kereslet

A csicsókát általában műanyag zacskóba csomagolva találjuk meg szinte minden élelmiszer áruházban. Mivel egyelőre még nem túl nagy a kereslet iránta, mindenképpen szánjunk időt arra, hogy alaposan megnézzük és megvizsgáljuk a terméket vásárlás előtt, mert könnyen találkozhatunk sérült darabokkal. Mivel a kereslet valóban alacsony iránti, kevés helyen kaphatók jelenleg. A termelői- és a biopiacokon könnyebben találhatunk belőle.

Ha frissen vásárolunk csicsókát, akkor figyeljünk arra, hogy szép nagy legyen, kövér és élénk. Győződjünk meg róla, hogy nem penészes és nem fonnyadt, valamint, hogy nincsen zöldes árnyalata.

5.-es biológiakvíz: hány veséje van egy embernek? – 10 kérdés az emberi testről

Hogyan használjuk fel?

A csicsókát bizony nem egyszerű megtisztítani, elég kemény a külseje, ezért érdemes először egy kis ecsettel átdörzsölni, így már könnyebben megtisztítható. Amint megvágjuk, nagyon hamar elszíneződik, ezért érdemes közvetlenül felhasználás előtt előkészíteni, vagy tegyük vízbe, hogy az elszíneződést elkerüljük.

Használhatjuk mártogatósként, szószként, salátába, levesekhez, főzelékekhez, de fogyaszthatjuk nyersen is. Levéből nagyon finom turmix készíthető. Ízének köszönhetően más zöldségekkel is kiválóan harmonizál.

Süthetjük egészben, de szeletelve is. Helyezzük tepsibe, öntsünk rá olívaolajat , sóval és borssal ízesítsük, és tegyük a sütőbe.

Főzéskor forraljunk fel egy fazék vizet, és tegyük bele a csicsókát. 10-15 perc alatt egészben, 5-8 perc alatt pedig szeletekre vágva megfő.

Tároljuk megfelelően!

Műanyag fóliába téve hosszabb ideig, akár két hétig is tárolható. Természetesen, mint minden zöldség, a csicsóka is frissen fogyasztva a legjobb, hiszen akkor van a legjobb íze és a legtöbb tápanyagtartalma is.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

40 felett erre figyeljenek a nők és a férfiak

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Melegfront
Maximum: +6 °C
Minimum: -1 °C

Ma változóan felhős lesz az ég, az ország döntő részén többórás napsütés várható, majd délutántól nyugat felől megnövekszik, megvastagszik a felhőzet. Este északnyugaton már előfordulhat havazás, havas eső. Az ország északkeleti felén ismét nagy területen lesz erős, helyenként viharos az északnyugati, nyugati szél, majd átmenetileg csillapodik a légmozgás. A legmagasabb nappali hőmérséklet 3 és 9 fok között alakul. Késő este -5 és +4 fok között alakul a hőmérséklet. Úgy tűnik, a keddi nap számos időjárási jelenséget felvonultat. Lesz napsütés, havas eső, széllökések és zápor is.