Ismerjük meg!
A maracuja (Passiflora edulis) a Golgotavirág-félék (Passiflorae) családjába tartozik. Angolul passion fruit, németül Passionsfrucht és Maracuja a neve.
A gyümölcs Közép- és Dél- Amerikában őshonos. A trópusok magasan fekvő régióiban fejlődik legjobban, ahol az ültetvények 1600 - 2000 méter magasságban találhatók, de a szubtrópusokon is megél. A kutatók szerint a maracuja valószínűleg a piros színű golgotagyümölcsből keletkezett. A mintegy húsz ehető golgotagyümölcs faj közül a maracuja és a piros golgotagyümölcs a kereskedelem szempontjából legnagyobb jelentőségű. Magyarországra általában Ecuadorról, Brazíliából, és Peruból importálják.
A gyümölcs tyúktojás méretű, gömbölyű, tojásdad vagy körte alakú. Héja sárgás, felszíne sima vagy ráncos. Fehér virágai rendkívül mutatósak. A termés édes gyümölcshúsa lédús, amely nagy mennyiségű savtartalommal rendelkezik. A bogyó belsejében nagy termésüreg található, amelyet vattaszerű, száraz, legfeljebb 2,5 mm vastag, fehér szövet vesz körül.
A termés sok apró magot tartalmaz, amelyek azonban fogyaszthatók, de a héja ehetetlen.
A marakuja a talajminőséggel és a csapadékviszonyokkal szemben viszonylag igénytelen. Kellő vízellátás mellett szinte egész évben terem. (Edényben könnyen nevelhető, s viszonylag korán termőre fordulhat.) Magról, ritkábban dugvánnyal szaporítják. A termést a földről gyűjtik össze, csak ritkábban szedik a növényről.
Miért jó?
A maracuja C-vitamin tartalma számottevő, de tartalmaz még B1 és B2 vitamint is.
Ásványi anyagokban is rendkívül gazdag, így növeli a szervezet ellenállóképességét.
Hogyan fogyasszuk?
A maracuja frissítő hatású gyümölcs, amely íz- és illatvilága nagyon intenzív. Akkor érett, ha a héja sárga, és kezd ráncosodni. A túlérett gyümölcs túlságosan savanykás ízű. Rendkívül kedvelt aromája miatt sok helyen nyersen fogyasztják: belseje kettévágva jól kikanalazható (ne feledjük, a magok is fogyaszthatók), de készítenek belőle édességeket, desszertöntetek és italokat is, sőt a lekvároknak sajátos ízt kölcsönöz. A maracuja sokszor koktélok elmaradhatatlan "kelléke". Nagyon ízletes, ha a gyümölcs levét más gyümölcsök levével keverjük össze. Érdemes gyümölcscentrifuga segítségével is kinyerni levét.
Tippek - tanácsok
Az teljesen érett gyümölcs általában egy hétig tárolható hűvös helyen, azonban nem hűtőszekrényben. Utóérése szobahőmérsékleten lehetséges.
Érdekesség
A passiógyümölcs név a virág szimbolikájára vezethető vissza: a bibék a 3 szeget jelképezik, amellyel Jézust a keresztre feszítették, a korona a töviskoszorút, az 5 porzó pedig Krisztus sebeit szimbolizálja.