A kiegyensúlyozott táplálkozás jegyében a szakértők napi ötszöri zöldség- és gyümölcsfogyasztást javasolnak, miután azok vitaminban, ásványi anyagban és rostban is gazdagok. Mindezek mellett azonban a "kincset" érő fitonutriensek is indokolttá teszik, hogy tányérunkon mind gyakrabban forduljanak elő a színesebbnél színesebb, szemünket és szervezetünket is kényeztető zöldségek és gyümölcsök.
A színfelelősök
P-vitamin, vagyis a flavonoidok
Elég néhány szem szőlőt, földiepret vagy pár gerezd citrusfélét fogyasztanunk, máris tettünk valamit szervezetünk öregedése ellen, hiszen a felsorolt gyümölcsök gazdagok az antioxidáns hatású flavonoidokban. Az említett fitokemikáliák tartósítják és hatékonyabbá teszik továbbá a vitaminokat, segítik a bőr káros sugárzás elleni védekezését, és befolyással vannak a hajszálerek áteresztő képességére. Ez utóbbi adottságuk miatt Szentgyörgyi Albert P-vitaminnak (angol permeability, "áteresztő képesség") nevezte el őket.
A flavonoidok egyik alcsoportját alkotják az antocianidinek, melyek többek között a fekete áfonya, a kékszőlő, a lila hagyma és a piros ribiszke színéért felelősek. Az antocianidinek fogyasztásával megelőzhető a vérrögök kialakulása, csökken az érfal áteresztőképessége, ezáltal pedig mérséklődik az ödémák képződése is.
Karotinoidok: a sárga és piros antioxidánsok
Az összes karotinoid erős antioxidáns és gyökfogó, közéjük tartozik a paradicsomot pirosra festő likopin, a sárgarépa színét adó béta-karotin, illetve a paprikák színét létrehozó kapszaicin és kapszorubin.
A béta-karotin javítja a látást és a hámszövetek állapotát, és mint a zsírban oldódó A-vitamin előanyaga, a szervezetben raktározódik is. A likopin csökkenti bizonyos daganatos betegségek kialakulásának esélyét, a kapszantin és kapszorubin pedig erősíti a C-vitamin hatását. A paprika csípősségéért felelős kapszaicin helyi vérbőséget alakít ki a nyálkahártyában, tisztítja az orrüreget, köptető-, vízhajtó- és fájdalomcsillapító hatású, serkenti az emésztést és átmenetileg gyorsítja az anyagcserét is.
A rákmegelőző glükozinolátok
Jellegzetesen csípős-kesernyés ízt kölcsönöznek az őket tartalmazó zöldségeknek az úgynevezett glükózinolátok, melyek megtalálhatók többek között a fejes káposztában, a kelbimbóban, a retekben és a tormában is. A glükózinolátok egyéb - a felsorolt zöldségekben meglévő - rákellenes anyagokkal együtt csökkentik a gyomor-, a hasnyálmirigy-, a vastagbél- és a tüdődaganatok kialakulásának veszélyét.
Fitoösztrogének szívbajra
Napi ötször
Ne csak zöld gyümölcsből és zöldségből fogyasszunk sokat, hanem lehetőleg együnk minél több sárga, kék, vörös, bíbor és narancs színekben pompázó növényi táplálékot is! Ne feledjük: minél erősebb és élénkebb a szín, annál több jótékony hatású színanyagot eszünk meg! Tegyük színessé étrendünket!
Forrás: Magyar Dietetikusok Országos Szövetségének márciusi hírlevele