A padlizsán a burgonyafélék családjába tartozik. Kelet-Indiából származik, de ma már a világ minden táján elterjedt zöldség. Ennek megfelelően több fajtája ismeretes, fehér, sárga, lila és fekete színekben is előfordul. Júliustól az első fagyok beálltáig terem.
A padlizsán a mediterrán országokban kedvelt és szinte naponta fogyasztott zöldség. Grillezve, sütve, töltelékként vagy kockákra vágva és más zöldségekhez adva, esetleg bazsalikomos zöldségkrémként padlizsánkrém .
Kevés kalória
A padlizsán, mint a legtöbb zöldség, fontos szénhidrátforrás. Nyári könnyű köretként, vagy grillezve elkészítve igazán laktató ételt kaphatunk. Köszönhető ez magas víztartalmának. Káliumban és rostokban gazdag, korlátozza a koleszterinszint emelkedését és segíti a bélrendszer működését, savtúltengés, gyomorfekély esetén is ajánlott. Könnyű fogásként és diétában is jól alkalmazható, hiszen kevés a kalóriája. Vigyázni kell azonban az elkészítésével. Nagy mennyiségű zsiradékot képes felszívni, ami igencsak megnöveli kalóriatartalmát. Úgyhogy a rántott és bő zsiradékban sütött padlizsán helyett inkább grillezzük, vagy süssük kevés olajjal kikent tepsiben. Kismamáknak is az egyik legjobb zöldség a szoptatás ideje alatt. Gazdag A- és C-vitaminban, ásványi sókban.
A piacon vásárolva mindig a sötét lila színű, ép és feszes héjú padlizsánt válasszuk, az biztosan érett. Ha színe kissé megfakult, a húsa kesernyés lehet. A hűtőben tárolva néhány napig eláll.
Nyugtató hatás
Padlizsánkrém görög módra
A padlizsán egyik legnépszerűbb elkészítési módja a padlizsánkrém, melyet általában mustárral, majonézzel kevernek ki. Persze a receptúra vidékenként eltérő, valahol még tejföl is kerül hozzá. Görögországban ezzel szemben feta sajtot tesznek bele. Ha eddig még nem ismerték volna ezt a receptet, és újfajta ízre vágynak, próbálják ki, mindenképpen megéri!
Fetás padlizsánkrém
Héjastól süssük meg a padlizsánokat , míg puhák nem lesznek (4 személyre 3 kisebb padlizsán elegendő). A legjobb, ha a szabadban, grill felett tudjuk megsütni, hisz így finom füstös lesz az íze. Hagyjuk egy kicsit kihűlni, majd szedjük le a héját, a húsát pedig a levével együtt tegyük egy mélyebb tálba. Adjunk hozzá 1 nagyobb fej vöröshagymát, amit előtte egy kevés olajon megpároltunk, valamint 3-4 gerezd fokhagymát. Sózzuk, borsozzuk, és alaposan kikeverjük, hogy krémszerű legyen, de nem baj, ha néhány darabka marad benne. Sózzuk, borsozzuk, adjunk hozzá oregánót, egy kevés mentát, keverjük jól össze. Végül hozzámorzsoljuk a fetasajtot, kb. 10-15 dkg elég lesz belőle, és meglocsoljuk olívaolajjal . Végül tegyük be 2 órára a hűtőbe, hogy jól összeérjen, és ropogósra sült pitával fogyasszuk.