Elharapódzhat az illegális hulladékégetés

Egy kormányrendelet következtében márciustól lazulhat az illegális háztartásihulladék-égetésekkel szembeni hatósági fellépés - figyelmeztet a Levegő Munkacsoport.

Mi tehetünk, ha folyton a szomszéd kertjében égő kerti hulladék füstjétől fuldoklunk? Részletek itt.

"Az olajos rongyok, bútorlapok, műanyagok és egyéb hulladékok - illegális és leginkább az emberi felelőtlenségre visszavezethető - égetése meglehetősen elterjedt a magyar háztartásokban. Ez a tevékenység az emberi egészségre különösen veszélyes, köztük rákkeltő anyagokat juttat a levegőbe, évente több százezer különféle megbetegedést, több ezer idő előtti halálesetet, egyúttal óriási gazdasági kárt okozva" - olvasható a környezetvédő egyesület közleményében .

Komoly károkat okoz a kályhába dobott hulladék
Komoly károkat okoz a kályhába dobott hulladék. Fotó: iStock

A cikk szerint az illegális égetések elleni hatósági fellépés hatékonysága jelentősen csökkent az elmúlt évek során, ez a tendenciát pedig alighanem egy közeljövőbeli változás is csak erősíteni fogja. Idén március 1-jétől ugyanis a kis tüzelőberendezésekkel kapcsolatos ügyek intézése a járási hatóságoktól a megyei környezetvédelmi hatósághoz kerül. "Utóbbiak azonban nem rendelkeznek kellő helyismerettel, és az sem életszerű, hogy a megyeszékhelyről időben el tudnának jutni a megye különböző településein előforduló illegális égetések ellenőrzésére" - fogalmaz a közlemény.

A Levegő Munkacsoport rámutatott, jelenleg is súlyos kapacitáshiánnyal küzdenek a megyei hatóságok. Meglévő feladatai ellátására is alig jut idő, az új hatáskörök miatt pedig még ezeken felül kellene több százezer háztartási és kisüzemi tüzelőberendezés felügyeletét is ellátniuk. "A hatáskörök átalakítása miatt ráadásul a járási hivatalok eddig felhalmozott tapasztalata és a helyi rendőri szervekkel, katasztrófavédelemmel, önkormányzatokkal, polgárőrséggel, civil szervezetekkel kialakított együttműködési gyakorlata is kárba vész" - hangsúlyozta a szervezet.

A környezetvédők az ügy kapcsán nyílt levélben fordultak Gulyás Gergely Miniszterelnökséget vezető miniszterhez.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Kettős front
Maximum: +15 °C
Minimum: +7 °C

Nagyobbrészt erősen felhős vagy borult idő valószínű, de délután északkeleten, és a Dunántúl északi felén már lehetnek napos időszakok. Elsősorban a délnyugati, déli megyékben kell többfelé esőre, záporra számítani. A többfelé élénk északias szél északkeleten meg is erősödik. A legmagasabb nappali hőmérséklet 11 és 19 fok között alakul, a déli csapadékos tájakon lesz a leghűvösebb. Késő estére 7 és 12 fok közé hűl le a levegő. A frontérzékenyeknek ma nehéz napjuk lehet, az esőfelhők viszont szép lassan elvonulnak.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Somogy
Legrosszabbul:
Szabolcs-Szatmár-Bereg
Kezdjük újra