
Agyhalál




Meddig marad aktív az agy a lefejezés után?
Az emberi agy komplex működése mindmáig az egyik legnagyobb orvosbiológiai talány. Azt sem tudjuk pontosan, hogy az agy hogyan hal meg, és a tudat meddig marad fenn a működési jeleket mutató agyszövetben. Ezért komoly és jogos a címben feltett kérdés.


Zombisejtek kelnek életre az emberi agyban a halál után
Tudjuk, hogy a halál valójában nem egy pillanatnyi változás, hanem egy elhúzódó folyamat végeredménye. Az emberi agy egyes sejtjei például meglepő módon növelik az aktivitásukat, miután meghalunk. Ezek a "zombisejtek" felpörgetik génexpressziójukat, és elszántan próbálják folytatni létfontosságú feladataikat.

Mi történik az agyunkban, amikor meghalunk?
Sok beszámolót hallottunk már a klinikai halálból visszatértektől a hosszú folyosó végén feltűnő vakító fehér fényről, a rokonokkal, barátokkal és házikedvencekkel való találkozásokról a túloldalon, ahol beköszönt a végtelen nyugalom. E látszólag természetfeletti tapasztalatokra azonban a tudomány is szolgál magyarázattal.

Gyógyszerkereső
Éjszaka az ország keleti felén lassanként lecsengenek a záporok, zivatarok, ott a felhőzet is csökken, majd éjféltől a Dunántúlon növekszik a záporok, zivatarok kialakulási esélye. Általában gyenge vagy mérsékelt lesz a légmozgás, csak zivatarok környezetében lehet szélerősödés. A legalacsonyabb éjszakai hőmérséklet általában 9 és 14 fok között alakul. Egy sekély hideg örvény alakítja időjárásunkat.