A fizikai állóképesség nagyban meghatározza egészségünket, és ezáltal azt, hogy meddig élünk. Mi több, a rendszeres testedzést a nem gyógyszeres megelőzési és kezelési módszerek sarokkövének tekinthetjük olyan - életmódhoz kötődő - betegségek esetében, mint a magas vérnyomás, a 2-es típusú diabétesz vagy a csontritkulás . A Dél-dániai Egyetem kutatói legújabb, 55 és 70 év közötti prediabéteszes páciensekkel folytatott kísérletük során kifejezetten a futball egészségügyi hatásaira voltak kíváncsiak. Végeredményben kimutatták, hogy a világszerte népszerű labdajáték már rövid távon is igen pozitívan befolyásolja a szív- és érrendszer állapotát ebben a korosztályban.
Kell egy hatásos sport nőknek
A tanulmány megemlíti, hogy a közel 170 ország több mint 240 nemzeti szervezetét tömörítő Nemzetközi Diabétesz Szövetség (IDF) adatai szerint a 2-es típusú cukorbetegség, valamint a kórkép előszobájának tekinthető prediabétesz együttesen mintegy 451 millió felnőttet érint a világon. Habár a betegség a glükózanyagcsere fokozatos romlása következtében alakul ki, megfigyelhető ugyanakkor, hogy a betegek jelentős részénél egyéb egészségügyi problémák is fennállnak, beleértve például a gyenge fizikai állóképességet, az elhízást, valamint szív-érrendszeri zavarokat. Éppen ezért ezeknek a betegeknek széles spektrumú kezelésre van szükségük, aminek mindkét nem esetében kulcsfontosságú részét képezi a rendszeres testmozgás és a szakszerűen összeállított diéta.
Ugyanakkor, mint arra több korábbi tanulmány is rámutatott, gondot jelent, hogy a közepes és magas intenzitású erőnléti edzések pozitív hatása kevésbé érvényesül nőknél, mint a férfiaknál, különösen a vérnyomás-szabályozás és a zsírégetés tekintetében. Magyarán a 2-es típusú cukorbeteg nők lehetőségei korlátozottabbak a befolyásolható kockázati tényezők kontrollálásában, így a terápiás célokat is nehezebb elérni számukra. Éppen ezért nagy szükség van olyan új és egyben vonzó mozgásformák bevezetésére, amelyek az étrendi és gyógyszeres kezelésekkel együtt megfelelő támogatást tudnak nyújtani az érintett nőknek betegségük kordában tartásához.
Egy korábbi elemzés kimutatta, hogy a rekreációs célból folytatott labdarúgás mindkét nem számára egyaránt hatékony terápiás eszköz lehet. Peter Krustrup professzor, a Dél-dániai Egyetem Sporttudományi és Klinikai Biomechanikai Intézetében működő sport- és egészségtudományi kutatóegység vezetője több alkalommal is vizsgálta már a fociedzések egészségügyi hatásait például ülőmunkát végző, de egészséges embereknél, időseknél és különböző betegségekkel, így magas vérnyomással vagy 2-es típusú diabétesszel küzdő pácienseknél egyaránt. Ezzel együtt még sosem került terítékre a koncepció vegyes nemű csoportoknál, a hatásokat ugyanis korábban mindig férfiakra és nőkre külön-külön vizsgálták.
A futball idős korban is hasznos
Az új kutatás célja tehát az volt, hogy igazolja a hipotézist, miszerint a futball mindkét nem számára hasonlóan előnyös egészségügyi hatásokkal bír az 55-70 év közötti korosztály prediabétesszel küzdő tagjai körében. A kísérletet Feröeren folytatták le, együttműködésben a Feröeri Egyetemmel. Összesen 55 önkéntest vontak be a vizsgálatba, akik egy része kontrollcsoportként kizárólag étrendi ajánlásokat követett, míg a résztvevők másik fele a diéta mellett 16 héten keresztül átlagosan heti két futballedzésre is ellátogatott. A tréningek során egy rövid bemelegítést követően négy a négy, illetve hat a hat elleni kispályás fociban mérhették össze tudásukat a csapatok, nők és férfiak közösen.
Az így kapott eredmények szerint mind az edzések intenzitása, mind azok hatásfoka közel azonos volt a két nem esetében, mi több, az aerob állóképesség terén még többet is javultak a vizsgálat 16 hete alatt a nők, mint férfi sporttársaik. "Mindez teljesen egyértelműen azt mutatja, hogy a középkorú és idősebb nők éppúgy részesülnek e mozgásforma előnyeiben, még akkor is, ha korábban sosem próbálták ki a futballt" - hangsúlyozta Magni Mohr professzor, a kutatás egyik vezetője, a Feröeri Egyetem munkatársa. "A futball kiváló edzés a szív-érrendszeri egészség fenntartásához, és valójában ez igaz a prediabétesszel élő nők esetében is. Eredményeink egyaránt látványos javulást mutatnak nőknél a vérnyomás, a testzsírszázalék , a koleszterinszint és az aerob állóképesség terén a futballedzések és az étrendi tanácsok hatására, klinikailag is lényeges fejlődést kiváltva a kardiovaszkuláris egészségprofiljukban" - tette hozzá Peter Krustrup professzor.
A kutatók összességében egy intenzív, hatásos és sokoldalú edzéstípusnak nevezték a labdarúgást, amelyet mindkét nem számára és bármely életkorban érdemes elkezdeni játszani. A tanulmány a European Journal of Applied Physiology című tudományos folyóiratban jelent meg.
Forrás: sciencedaily.com ; springer.com