Műtét utáni vizenyő kezelése

Vizenyő, azaz ödéma akkor alakul ki, ha szervezetünkben megbomlik a szövetközti folyadék termelődésének és elvezetésének egyensúlya. Ez az állapot gyakran fordul elő különböző műtéti beavatkozásokat követően.

Ödéma vagy nyiroködéma?

Nem mindegy, hogy ödémáról vagy nyiroködémáról van szó, hiszen míg az előbbi külső behatás - pl. esés vagy műtét - következtében jön létre és átmenetinek tekinthető, addig az utóbbi nem gyógyítható, de kezelésekkel csaknem tünetmentessé tehető állapot. A nyiroködémának két fajtája van, az elsődleges, amely egy veleszületett állapot, illetve a másodlagos, amely baleset vagy műtét során léphet fel.

szájsebészet, foghúzás, ödéma
Szájsebészeti műtét után gyakran fordul elő ödéma

A természetes szülés, a plasztikai beavatkozások és a foghúzás velejárója

Az ödéma gyakran előfordul különböző plasztikai és szájsebészeti műtétek, illetve gátmetszés után is. Napokig vagy akár hetekig eltartó állapot lehet, de optimális esetben néhány óra alatt is elmúlhat, ha megjelenése után azonnal kezelni kezdjük. Erre a plasztikai beavatkozások utána a legmegfelelőbb módszer a jegelés, a borogatás, a krémezés, illetve a szemcseppek, attól függően, hogy melyik területet érinti. Gátmetszést követően jégakkut szoktak textilkendőbe tekerni, és ezzel hűtik a gátat, amitől gyorsabban visszahúzódik az ödéma és enyhül a fájdalom.

Szintén ezzel a módszerrel - vagy ebben az esetben akár fagyasztott borsóval is - érdemes hűteni a különböző szájsebészeti beavatkozások után fellépő ödémákat is. Mivel a meleg elősegíti a kialakulását, és nagyobb eséllyel válhat így súlyosabbá is, javasolt a nem sürgető beavatkozásokat hűvösebb hónapokra halasztani.

Rosszindulatú mell- és gyomordaganatok

5.-es biológiakvíz: hány veséje van egy embernek? – 10 kérdés az emberi testről

A szükségessé váló mellműtét közben egy vagy akár több nyirokcsomót is eltávolítanak a rákos sejtek szóródásnak megakadályozása érdekében. Ennek következtében a megmaradt nyirokcsomók és -ér nem tudja ellátni a megnövekedett terhelést, ezért ödéma alakulhat ki a felkaron, a mellkason vagy akár a háton is. A mellrák egyéb kezelései is okozhatnak ödémát. Előfordul az is, hogy a nyiroködéma nem közvetlenül a műtét vagy a kezelések után jelenik meg, hanem évekkel - akár 8-10 évvel - később.

Az emlőrák a nők egyik leggyakoribb daganatos megbetegedése. Évente több mint ötezren szembesülnek a lesújtó diagnózissal. Korai felismerés esetén azonban akár teljes gyógyulásra is van esély! Mire kell figyelnünk?

Gyomorműtétek után az alsó végtagokban vagy a has területén (hasvízkór) fordul elő elsősorban ödéma. Oka a csökkent fehérjefelszívódás, vagy az, hogy a hasban megnagyobbodott daganatos nyirokcsomók gátolják a folyadék elfolyását.

Masszázsterápia a nyiroködéma kezelése

A 25-30 perces nyirokdernázs terápia lényege, hogy a nyirokeret fokozott tevékenységre ösztökélje, ezzel elterelve a felesleges folyadékot. Ez a speciális masszázs hozzájárul a szövetek regenerációjához, gyulladáscsökkentő és sebgyógyító hatású. Amikor a kezelés hatására a terület felpuhul, következhet a gépi kompresszió, amely a vénás keringést javítja. Ez a kezelés történhet fekvő és járóbeteg ellátásban is, minden esetben egyénre szabott módon és időtartamban.

A kezelés egyéb lehetőségei

A masszázson kívül egyéb kezeléseket is rendelhet el a szakorvos. Egyes ödémák esetében szükség van vízhatjásra, amely történhet gyógyszeresen vagy gyógyteák fogyasztásával - ilyen például a csalán és a gyermekláncfű főzete. Nagyon hatékony lehet a szakszerű gyógytorna, de segíthet a mágneses terápia, valamint egyszerűen a lábak felpolcolása, valamint szorító kötések és -harisnyák használata is, amelyeket orvos ír fel, szintén személyre szabottan.

Mit ne tegyünk?

A nyiroködéma fehérjékben gazdag, ezek a fehérjék pedig elősegítik a kötőszöveti szervek burjánzását. Ez a folyamat szöveti károsodást idézhet elő, amely vizelethajtókkal még tovább súlyosbodhat, hiszen így fokozottabban megnő a fehérjekoncentráció és terjed a szövetburjánzás. Bár vízhajtással ebben az esetben is rövid távon megkönnyebbülést érezhet a beteg, hosszabb távon azonban növeli a károsodás mértékét. Ödéma és nyiroködéma esetében is tilos a folyadékmegvonás, a hagyományos masszázs , a napozás, a forró fürdő és a szauna.

Fontos, hogy az érintettek ne fogjanak öngyógyításba, hiszen a terápiákat mindig személyre szabottan kell elkezdeni. Komoly szerepük van a kezelőorvosoknak, hogy már a műtét előtt tájékoztassák a betegeket az ödéma előfordulásának esélyéről, a várható tünetekről, hogy a páciensek ezeket a lehető legkorábban felismerjék, és szükség esetén szaksegítséget kérhessenek.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

40 felett erre figyeljenek a nők és a férfiak

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Melegfront
Maximum: +7 °C
Minimum: -1 °C

Változóan felhős idő várható a legtöbb helyen többórás napsütéssel, majd délután délnyugat felől elkezd növekedni, vastagodni a felhőzet. Az esti óráktól az északnyugati, nyugati tájakon már előfordulhat havas eső, havazás. Az északnyugati, nyugati szél az ország északkeleti felén nagy területen megerősödik, egy-egy viharos széllökés is előfordulhat, majd délután délnyugat felől egyre többfelé átmenetileg mérséklődik a légmozgás. A legmagasabb nappali hőmérséklet 4 és 9 fok között alakul. Késő este -3 és +5 fok között alakul a hőmérséklet. Úgy tűnik, a keddi nap számos időjárási jelenséget felvonultat. Lesz napsütés, havas eső, széllökések és zápor is.