A rendszeres mozgás hozzájárulhat a mentális egészséghez, a minőségi alváshoz és a rák megelőzéséhez. Segítheti az immunrendszer egészséges működését, a vérnyomás normalizálását és az élettartam növelését. Egy amerikai kutatás rámutat arra is, hogy 2 millió cukorbetegség, félmillió szívbetegség és százezer rákos megbetegedés kialakulását lehetne megelőzni, ha a lakosság csak annyit mozogna, hogy 1 százalékkal csökkenjen a nemzeti testtömeg-index.
Ennyit kellene mozogni
A legfrissebb ajánlások szerint hetente legalább 150 perc közepes intenzitású testmozgást kellene végezni, ami napi szinten 20-25 percet jelent. Ez kicsit alacsonyabb a korábbi ajánlásnál, ami heti 210 - tehát napi 30 percnyi - mozgást írt elő. A javaslatok tehát nem teljesen egyértelműek, abban viszont minden szakember egyetért, hogy a rendszeres testmozgás az egészséges és hosszú élet egyik alapja.
A séta jótékony hatásai
Heti 150 perc tempósabb séta 7 százalékkal csökkentheti a korai elhalálozás esélyét. Heti 300 perc esetében ez az arány már 14 százalék. Ha pedig naponta jut idő egy 60 perces sétára, akkor akár 24 százalékkal is csökkenhet kockázat.
Arról azonban nincs adat, hogy napi 90 perc vagy annál több séta hogyan befolyásolja a várható élettartamot, hiszen viszonylag kevés olyan ember van, akinek napi szinten belefér az életébe és az idejébe ennyi mozgás. De a korábbi számítások szerint minél többet mozgunk, annál egészségesebbek leszünk és annál tovább élhetünk. Így a "mennyit kellene mozognunk" kérdésre a válasz az, hogy amennyit csak tudunk. A lényeg inkább a rendszeresség.
Forrás: care2.com