Milyen értékek esetén beszélhetünk terhességi cukorbetegségről? Kik a legveszélyeztetebbek a kialakulás szempontjából? És mit tehetünk, ha bebizonyosdik a baj? Ezekre a kérdésekre Dr. Porochnavecz Marietta , a Cukorbetegközpont diabetológusa válaszol.
Nagy veszélyeket rejt
A terhességi cukorbetegség (gesztációs diabétesz) a terhesség során felfedezett cukorbetegséget jelenti. Mivel a várandósság során a szervezet eleve inzulinrezisztens állapotba kerül, könnyen jelentkezhet magas vércukorszint. Ez viszont komoly károsodásokat okozhat, így igen nagy veszélyeket rejt mind a babára, mind a kismamára nézve. Ilyenkor ugyanis megnő a baba nagyobb súlya miatt a császármetszés esélye, gyakrabban alakulnak ki különböző fertőzések és magasabb a fejlődési rendellenességek aránya is. Ráadásul a baba a születése után könnyen hipoglikémiás állapotba kerül, valamint a későbbiek során nagyobb eséllyel válik cukorbeteggé.
Kik a veszélyeztetettek?
A terhességi cukorbetegség bárkinél kialakulhat, ám érdemes tudni, hogy vannak olyanok, akiknél nagyobb eséllyel lép fel. Fokozott a kockázat például az inzulinrezisztenciával (IR) és a prediabétesszel küzdőknél, valamint a 35 évesnél idősebb nőknél. Növeli a rizikót a túlsúly (30-nél magasabb BMI), az ikerterheség és a családban előforduló cukorbetegség is. De nagyobb eséllyel alakul ki a gesztációs diabétesz akkor is, ha a nő előző terhességénél már jelentkezett a probléma, vagy ha az előző gyermek 4 kilogrammnál nagyobb súllyal született.
A terhességi diabétesz cukorterheléses vizsgálattal diagnosztizálható. Ezt a vizsgálatot a terhesség során minimum egyszer kötelező elvégeztetni, általában a 24-28. héten. Magas rizikó esetén azonban a 12-16. hét körül is ajánlott az ellenőrzés. A referenciaértékek laboronként változhatnak.
Mi a teendő kóros értékek esetén?
Amennyiben a kelleténél magasabb értékeket mutat a vizsgálat , akkor terhességi diabétesz áll fenn. Az állapot kezelésének alapja az életmódterápia, amelynek két fő része a rendszeres mozgás és dietetikus által összeállított, személyre szabott diéta. A kóros eredmény kézhez kapása után 2 hétig szigorú diétát kell tartani, és vércukormérést kell végezni közvetlenül az étkezések előtt, valamint evés után után egy órával. Ezeket az értékeket a diabetológus értékeli, majd eldönti, hogy elegendő-e a diéta pontos betartása és a rendszeres testmozgás, vagy esetleg inzulinterápia is szükséges.