Többet költenének a vásárlók az idei ünnepi szezonban, de nem biztos, hogy lesz mire - hívta fel a figyelmet a Népszava. A lap szerint sok igen népszerű termékkategóriában szűkebb kínálat és magasabb árak várnak minket az idei ünnepi szezonban. Az idei karácsonyunk tehát összességében jóval többe fog kerülni, mint az egy évvel korábbi, és ez főként a járvány elhúzódó hatásai miatt lesz így.
Az olcsóbb termékek szinte eltűnnek a polcokról
A pandémia miatt világszerte szűkültek a gyártási kapacitások, valamint szállítmányozási problémák léptek fel. Ezek eredményeképp számos termék a megszokottnál lassabban és jóval kisebb mennyiségben jut el Európába. A globális chiphiány például az autóipar mellett a szórakoztatóelektronika területén is óriási kihívást jelent. Ezt többnyire úgy orvosolják, hogy a gyártók inkább a nagyobb haszonnal kecsegtető, drágább termékek előállítására használják fel a véges alkatrészeket. Az olcsóbb termékek kínálata így jelentősen leszűkül, ami már eleve egy erőteljes drágulás érzetét kelti a vásárlókban - magyarázta Madar Norbert, a GKI Digital vezető tanácsadója.
Magyarországon a forint euróval szembeni gyengülése pedig további (valós) áremelkedést okoz. "A magyar vásárlók így végső soron azt fogják érzékelni, hogy a telefonokért, laptopokért 20-30 százalékkal többet kell fizetni az idei karácsonyi szezonban, mint tavaly" - mondta Madar Norbert. Megjegyezte továbbá, hogy még november elején sem számíthatunk a szokásos, nagy volumenű (akár 50-70 százalékos) leárazásokra, hiszen a kereskedők nem hirdethetnek akciót olyan termékekre, amelyeket nem tudnak beszerezni.
Idén ezeket adják a legtöbben ajándékba
A GKI Digital felméréséből egyébként az is kiderült, hogy bár tavaly karácsonykor jelentősen lecsökkent a laptopok, tabletek és okostelefonok iránti kereslet (hiszen a digitális oktatás és a home office miatt sokan már év közben bevásároltak ezekből), idén ismét a szórakoztató elektronikai termékek lehetnek a legjobb ajándékötletek. A második legnépszerűbb kategóriának a ruházati termékek számítanak, a harmadik helyen pedig a játékok állnak, ez utóbbi kategóriában azonban szintén szállítási nehézségekre és készlethiányra számíthatunk.
A GKI Digital vezető tanácsadója szerint összességében azért teljesen üres polcokra nem számíthatunk, de bizonyos termékekből biztosan lesznek hiányok, és ez főleg a szűkebb pénztárcával rendelkező vevőkört érinti majd rosszul. Ők ugyanis azzal szembesülhetnek, hogy az általuk megfizethető kategóriában már nem találnak semmit, most tehát hatványozottan igaz, hogy nem jó ötlet az utolsó pillanatra hagyni az ajándékok beszerzését - hangsúlyozta Madar Norbert.