Az elmúlt hetekben drasztikus áremelkedési folyamat kezdődött a tőzsdei termékek piacán, így a búza, kukorica ára is csaknem a duplájára emelkedik. Hollósi Dávid, a Takarékbank Agrárüzletág ügyvezető igazgatója az InfoRádióban elmondta, tonnánként 40-50 ezer forint helyett ma már 90 ezer forint felett jár az ár. "Sőt, a százezer forint sem ritka, a magyar piacon ma már alig lehet búzát vásárolni; van a világpiacon egy felszippantó erő" - fogalmazott a szakember.
A liszthiány is hajtja fel az árakat
Az árrobbanást nem csupán a koronavírus okozta gazdasági változások indukálják, az energiaválság mellett a szakértők egy újabb nyersanyagpiaci szuperciklust (vagyis az árak tartós emelkedését) jósolnak. A drágulás természetesen megjelenik a liszt árában is, kenyérfronton így nem sok jóra lehet számítani. Néhány hete az iparági szereplők még mindenkit nyugtattak, hogy van elég búza, de Hollósi Dávid szerint csak fizikailag van meg a gabona, a készleteket már lekötötték. A korábbi években könnyebb volt a szabad piacról terményeket vásárolni, most azonban nehéz, a hiány pedig tovább hajtja fel az árakat.
A kiskereskedelmi áremelkedésről elmondta, egy 50 százalékos lisztdrágulásból azért nem lesz ugyanekkora kenyérár-növekedés. Ismert, hogy a malmok 40 százalékkal emelik a liszt átadási árát, de a szakember szerint összességében 10-15 százalékos drágulás jöhet a jövő év elején.