A négy influenzatörzs egyikét, a B/Yamagata törzset rendszeresen bevonják az évenkénti influenzaoltásokba. A koronavírus-járvány megfékezése érdekében elrendelt lezárások közepette azonban úgy tűnik, teljesen eltűnt - állapították meg tanulmányukban ausztrál kutatók. Az eredmények szerint 2020 márciusa óta egyetlen B/Yamagata törzset sem izoláltak vagy szekvenáltak infuenzás esetek azonosításakor. A koronavírus-járvány miatti korlátozások gyakorlatilag véget vetettek a 2019-2020-as influenzaszezonnak - közölték a kutatók.
Mint kiderült, a közelmúltbeli influenzaszezonban csupán 31 feltételezett B/Yamagata esetet jelentettek a közegészségügyi hatóságoknak. Ezek közül azonban egyiket sem tudták sikeresen azonosítani vagy genetikailag szekvenálni, hogy megállapítsák, valóban a B/Yamagata törzs a felelős-e a megbetegedésekért.
Mit kell tudni az "eltűnt" törzsről?
A B/Yamagata törzs mindig is kevésbé fertőző volt a másik három törzshöz képest és nem fejlődött olyan energikusan, mint a többiek. Az oltást előállítóknak 2015 óta nem is kellett frissíteniük az éves influenzaoltásokban a B/Yamagata összetevőt - jegyezték meg a kutatók. Ezek a tényezők a koronavírus-járvány körülményeivel együttesen előidézhették a B/Yamagata törzs globális terjedésének az elfojtását és ezen törzs potenciális kihalását - véli a Melbourne-i Egyetem kutatója, Marios Koutsakos által vezetett tudóscsoport.
Későbbi szezonokban még visszatérhet
Ha az új típusú koronavírus megjelenését követően valóban kihalt a teljes influenzatörzs, az új lehetőségeket nyithat az éves influenzajárványok kezelésében - vélik amerikai járványügyi szakemberek. Ugyanakkor óvatosságra is intettek, mondván, egy szezonnál hosszabb idő szükséges ahhoz, hogy megállapítsák a B/Yamagata törzs kihalását. A B/Yamagata törzs ugyanis eddig is csak bizonyos években jelent meg, máskor pedig eltűnik - magyarázta Richard Kennedy, a rochesteri Mayo Klinika vezető oltóanyagkutatója.
Nem biztosít hosszú távú védettséget a koronavírus-fertőzés vagy a COVID-19 súlyos formái ellen a BCG-oltás - derítették ki quebeci kutatók, akik az elsők között vizsgálták a vakcina hosszú távú hatását.