Állati génvariáns segíthet a HIV elleni küzdelemben

Egy különleges állati génvariánsra bukkantak amerikai kutatók. A retroCHMP3 gén most felfedezett variánsa jelentős előrelépést hozhat a humán immundeficiencia-vírus (HIV) elleni küzdelemben.

Olyan génvariánst fedezett fel az egerek és majmok szervezetében a Rockefeller Egyetem és a Utahi Egyetem közös kutatócsoportja, amely gátolni tudja a HIV fertőzőképességét. Az eredményről a Cell folyóiratban számoltak be .

gének, génvariáns, HIV, majom, egér
Egy különleges állati génvariánsra bukkantak amerikai kutatók.Képünk illusztráció, forrása: Getty Images

Egyes vírusok a megfertőzött sejtmembránokban alakítják ki a genomjukat védő külső fehérjeburkot, majd a membránról leválva újabb és újabb sejteket fertőznek meg. Az újonnan felfedezett állati génvariáns azonban képes késleltetni, illetve megakadályozni ezt a folyamatot. A gén eredeti változata egyébként az emberekben is megtalálható.

Biztató eredményekkel zárult egy, a HIV-fertőzés megelőzését szolgáló vakcina klinikai kísérletének első fázisa.

A kutatók génszerkesztéssel átalakított emberi sejtekkel kísérleteztek. A módosított sejtek képesek voltak előállítani az állatokban felfedezett génvariást. Ezeket a sejteket aztán megfertőzték HIV -vel, hogy megnézzék, mi történik. A kutatók azt látták, hogy a vírus a sejtekbe bejutva ugyan képes volt replikálódni, a sejtekből kijutni és tovább fertőzni azonban már nem tudott, mert képtelen volt a sejtmembránokról leválni.

A különleges génváltozat felfedezése hozzájárulhat egy újfajta immunitás kialakításához. Idővel talán alkalmazzák is a humán gyógyászatban az ilyen irányú génszerkesztést.

Lehet, hogy pajzsmirigy-túlműködésed van? 8 kérdés segíthet tisztázni, mennyire indokolt az orvosi kivizsgálás

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Nincs front
Maximum: +18 °C
Minimum: +4 °C

A felhőzet szakadozik, gomolyosodik, és általában gomolyfelhős, napos idő várható. Helyenként zápor előfordulhat. Főként a Tiszántúlon megélénkül az északi, északkeleti szél, záporok környezetében erős széllökés sem kizárt. A legmagasabb nappali hőmérséklet 16 és 21 fok között valószínű. Késő estére 8 és 13 fok közé csökken a hőmérséklet. Fronthatás ma nem terheli a szervezetünket, fellélegezhetnek tehát a frontérzékenyek.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Győr-Moson-Sopron
Legrosszabbul:
Jász-Nagykun-Szolnok
Kezdjük újra