Olyan génvariánst fedezett fel az egerek és majmok szervezetében a Rockefeller Egyetem és a Utahi Egyetem közös kutatócsoportja, amely gátolni tudja a HIV fertőzőképességét. Az eredményről a Cell folyóiratban számoltak be .
Egyes vírusok a megfertőzött sejtmembránokban alakítják ki a genomjukat védő külső fehérjeburkot, majd a membránról leválva újabb és újabb sejteket fertőznek meg. Az újonnan felfedezett állati génvariáns azonban képes késleltetni, illetve megakadályozni ezt a folyamatot. A gén eredeti változata egyébként az emberekben is megtalálható.
A kutatók génszerkesztéssel átalakított emberi sejtekkel kísérleteztek. A módosított sejtek képesek voltak előállítani az állatokban felfedezett génvariást. Ezeket a sejteket aztán megfertőzték HIV -vel, hogy megnézzék, mi történik. A kutatók azt látták, hogy a vírus a sejtekbe bejutva ugyan képes volt replikálódni, a sejtekből kijutni és tovább fertőzni azonban már nem tudott, mert képtelen volt a sejtmembránokról leválni.
A különleges génváltozat felfedezése hozzájárulhat egy újfajta immunitás kialakításához. Idővel talán alkalmazzák is a humán gyógyászatban az ilyen irányú génszerkesztést.