A trükk abban rejlik, hogy félrevezetjük az idegsejteket és más ingerekkel bombázzuk őket. A fájdalomingert ad , de nem üti át a bőrt, mindezt a tanulmány készítői etikus kutatási módszerekkel magyarázzák), a szúrás helyét pedig különböző hő- és hidegérzetekkel, valamint nyomás és vibrálás különböző erősségű ingereivel látták el.
Az eredmények azt mutatják, hogy a fájdalomérzetet az csökkentette a legjobban, ha a szúrás helyét még a tű beszúrása előtt nyomás és vibrálás kombinációjával kezelték. Míg a hőérzet önmagában semmit sem változtat, a nyomás-vibrálás kombinációval kevert további hőinger még jobban enyhíti a fájdalomérzetet (bár nem sokkal).
Mindennek magyarázata az ún. fájdalomkapu-kontroll elméletben rejlik: ez gyakorlatilag azt jelenti, hogy a sérült bőr felől érkező fájdalomingereknek át kell haladniuk a gericvelőben található "idegkapukon", mielőtt az agyba kerülnének.
Ezen kapukat könnyen lehet azonban blokkolni más fizikai érzetekkel: ez magyarázza például azt, hogy amikor egy vágás helyére nyomást helyezünk, az miért fáj kevésbé. A kutatók azt javasolják: a nyomás-vibrálás kombinációt a szúrás helyére még a tű használata előtt kell a bőrfelületen alkalmazni.
Mindez azonban természetesen nem az egyetlen dolog a tűszúrások kényelmessebbé tételének kutatásában: a lenyelhető, mikrotűkkel fedett pirulától kezdve a véráramban feloldódó mikrotűk, amelyeket egy tapasszal lehet a bőr alá juttatni, egyértelműen jelzik: a páciensek komfortérzete hamarosan javulni fog.