inzulinrezisztenciaa szénhidrátháztartás zavara, amely során csökken a sejtek inzulinérzékenysége, így 2-es típusú diabéteszhez vezethet. A tartósan magas inzulinszint ráadásul meddőséget, menstruációs zavarokat, PCOS-t és vetélést is okozhat, ezért fontos, hogy minél előbb megfelelő kezelésben részesüljön a beteg - magyarázza dr. Borús Hajnal , a Budai Endokrinközpont diabetológusa.
Fontos a korai kezelés
Mi a teendő pozitív tesz esetén?
Kettes típusú cukorbetegség nem csak a túlsúlyos embereknél alakulhat ki, és a szénhidrátról sem kell teljesen lemondaniuk a betegeknek - megcáfoltunk néhány gyakori tévhitet!
A terhességi cukorbetegség megelőzése
A diabetológus megemlített néhány alapszabályt is, amelynek betartásával megelőzhető a terhességi cukorbetegség kialakulása. A legfontosabb, hogy a kismama:
- ügyeljen a gyors/lassú felszívódású szénhidrátok megfelelő napszaki elosztására
- kerülje a fehér lisztből készült vagy cukrot tartalmazó ételeket
- rendszeresen mozogjon
- próbáljon testileg és lelkileg is kiegyensúlyozottan élni
- ügyeljen a megfelelő mennyiségű és minőségű makro- és mikrotápanyagok bevitelére
Amennyiben mégis fellépne várandósság során a cukorbetegség, akkor az életmódterápia mellett szükségessé válhat inzulin adása is. Az ilyen esetekben a szülés után is elengedhetetlen a folyamatos kontroll, hiszen fennáll a kockázata, hogy az érintettnél a szülést követően 2-es típusú cukorbetegség alakul ki.