Ekcéma: mit tegyünk, ha újra támad?

Az allergiás bőrgyulladásra hajlamosak már tudják, hogy időről időre számítaniuk kell az állapotuk rosszabbodására, az ekcémás tünetek heves jelentkezésére, az úgynevezett fellángolásra.

A hajlamon alapuló ekcéma (atópiás dermatitis vagy atópiás ekcéma) olyan krónikus bőrgyulladás, amely a túlérzékeny, könnyen irritálható és nagyon száraz bőr jellemző problémája. Száraz, kivörösödött, erősen viszkető foltok jelennek meg a bőrön, majd nedvedző hólyagocskák, ezek felszakadása, beszáradása után pörkösödés, a sérült bőrfelület elvakarása, felülfertőződése esetén sebek. Az ekcéma hosszú ideig tartó, visszatérő betegség, amelynek megjelenése változó, hiszen a heves tünetekkel járó ún. fellángolások és a nyugalmi időszakok (remissziók) váltakoznak a lefolyásában.

bőrápolás kézkrémmel
Az ekcéma fellángolására minden betegnek számítania kell.

Az atópiás (öröklött hajlamon alapuló) ekcéma egyszeri kezeléssel nem gyógyítható, de megfelelő bőrápolással, szükség szerint külső-belső gyógyszerekkel, orvosi segítséggel karbantartható, visszaszorítható annyira, hogy a beteg hosszabb-rövidebb ideig tünetmentes lehet. A legújabb ekcéma elleni szerek hatóanyaga például olyan immunmodulátor, amely rövid és hosszú távú kezelésre egyaránt alkalmas, csökkenti a fellángolások gyakoriságát és intenzitását.

Az érintettektől (illetve kisgyermekek esetében a családtól) a kezeléseken, az orvossal való együttműködésen túl is állandó odafigyelést igényel ez az állapot, hiszen körültekintéssel csökkenthető a fellángolások gyakorisága és enyhíthető a súlyosságuk. Nézzük, hogyan!

Mik az ekcémát kiváltó tényezők?

A tapasztalatok szerint megfigyelhető, kinek, milyen hatásra rosszabbodik az állapota. Általában az őszi és téli hónapokban gyakoribbak a fellángolások, aminek valószínűleg a téli ruházat, a fényhiány és az egyéb körülmények, a hőmérséklet lehet a hátterében - de ezek a tényezők az év minden szakában előállhatnak. A fellángolásokat kiválthatják a legkülönbözőbb irritáló anyagok, allergének. Ezek között vannak vegyi anyagok, például tisztítószerek, öblítők, kozmetikumok színező vagy illatosító komponensei, rovarirtók, festékek stb. Bizonyos élelmiszerek is idetartoznak, például a citrusfélék , a paradicsom, a tej és tejtermékek, a tojás, a hal stb.

Nem mindegy a ruházat sem: az állati eredetű alapanyagból készült gyapjú, moher, angóra pulóverek, illetve a szintetikus, "műszálas" ruhanemű egyaránt irritáló lehet. Az állatszőr és a toll egyébként is sokaknál számít irritáló anyagnak, így az ekcémára hajlamosak jobban teszik, ha nem tartanak otthon házi kedvencet, kutyát, macskát, papagájt sem, és szinte biztosan nem az ő sportjuk például a lovaglás.

Kerülni kell a háziporatkát is: alapos takarítással, porfogó szőnyegek helyett mosható padlófelületekkel stb. Megfigyelték azt is, hogy az alkoholfogyasztás és a dohányfüst is okozhat fellángolást, így akár egy nagyobb házibulit is követheti az ekcéma kiújulása. A szélsőséges hőmérsékleti körülmények, a nagy meleg vagy hideg, a száraz levegő ugyancsak kiválthatja a tüneteket. Tartós stresszhelyzet, túlfáradás is ilyen következményekkel járhat: a diákok például a vizsgaidőszakban gyakran kínlódnak a rosszabbodó ekcémával is. Egyfajta folyamatos óvatosság, alkalmazkodás szükséges, és ez sok apró dologban nyilvánul meg: például pamut alsóruházat és ágynemű használata, gyakori szellőztetés, a körmök rövidre vágása, izzadás kerülése, stresszoldó technikák elsajátítása.

Hogyan lehet elkerülni az ekcémát?

A fentebb felsoroltak lehetőség szerinti betartása tehát segíthet "megúszni" az ekcémás fellángolásokat. Nézzük, mi történik akkor, ha minden elővigyázatosság ellenére jelentkeznek az ekcémás tünetek!

5.-es biológiakvíz: hány veséje van egy embernek? – 10 kérdés az emberi testről

Mivel az ekcémára hajlamos, atópiás bőr alapvetően száraz, nem képes annyi nedvességet tartalékolni, mint az egészségeseké, a bőrsejtek közti hézagokat nem tölti ki a nedvesség, így ezeken át az irritáló tényezők mélyebben jutnak a bőrbe, nagyobb hatást fejtenek ki. A jelenség hátterében tulajdonképpen egy allergiás reakció áll, vagyis az immunrendszer egy egyébként veszélytelen ingerre, hatásra tévesen reagál, veszélyforrásnak ítéli meg azt, és mozgósítja ellene a védelmi rendszerét. Az immunsejtek reagálása indítja el a gyulladásos folyamatot, a viszketést, amelytől a beteg szenved, tehát dörzsöli, vakarja az irritált bőrfelületet, így az állapota egyre súlyosbodik. Vagyis talán a legfontosabb szabály az irritáló tényezők kerülése mellett az, hogy a száraz, atópiás bőr gondozását a nyugalmi állapotban sem szabad elhanyagolni: folyamatos zsírozás, hidratálás ajánlott.

Miként lehet elfojtani az ekcémát?

A fellángolás első jele, hogy a bőr kiszárad, enyhe duzzanat alakul ki, bizsergő érzés jelentkezik, majd viszketni kezd, először még csak enyhén. A száraz bőrön piros foltok jelennek meg . Az első tüneteknél azonnal meg kell kezdeni a kezelést, az orvossal megbeszélt, szokott módon, mivel a teljes fellángolás kialakulása után sokkal nehezebb megállítani a folyamatot, mint ha sikerül elejét venni.

A hólyagok megjelenése, majd a pörkösödés idején, az intenzív, tűrhetetlen mértékű viszketés során ugyanis a vakarással egészen mély sebek alakulhatnak ki, amelyek bakteriálisan felülfertőződhetnek, akár fekélyekké alakulhatnak. Ezért az ekcémás, sérült bőrfelületet megtisztítás után gyógykenőccsel bekenve tanácsos bekötni, lefedni, így a vakarásnak és a seb szennyeződésének is elejét lehet venni. Az orvossal való együttműködés, bizalom, az eset ismeretén alapuló, személyre szabott kezelés nagyon fontos: például nem ajánlatos más számára felírt ekcémaellenes szert használni, akkor sem, ha az illetőnek jól bevált.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

40 felett erre figyeljenek a nők és a férfiak

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Melegfront
Maximum: +7 °C
Minimum: -3 °C

Jellemzően erősen felhős idő várható kevés napsütéssel, de főként a délnyugati, déli tájakon szakadozottabb, vékonyabb lehet felhőzet, arrafelé több napsütésre számíthatunk. Északkeleten néhol gyenge vegyes csapadék előfordulhat. A déli szelet az ország délnyugati kétharmadán többfelé kísérik élénk, néhol erős lökések. A csúcshőmérséklet az északkeleti harmadban -1 és +4, másutt 5 és 12 fok között valószínű. Késő estére -4 és +7 fok közé hűl le a levegő. Napközben egy melegfront súrolja az ország északi területeit, ami sokaknál válthat ki kellemetlenséget.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra