Koronavírus: gyerekeknél így jelentkezik a delta variáns

Az új koronavírus delta variánsa a korábbi változatokkal ellentétben gyorsan terjed a gyerekek körében is. Mutatjuk, hogy milyen tünetekkel járhat a fertőzés náluk.

A világ több mint 130 országában már kimutathatóan jelen van a koronavírus delta variánsa , amely becslések szerint kétszer - az amerikai járványügyi és betegségmegelőzési központ (CDC) szerint több mint kétszer - fertőzőképesebb, vagyis gyorsabban terjed, mint a korábban domináns vuhani, majd brit változat. A gyerekek körében is egyre több megbetegedést okoz ez a variáns, amit részben a vírus már említett tulajdonságai okoznak, részben pedig az, hogy a 12 év alattiak egyelőre nem kaphatnak védőoltást, így ők nagyobb kockázatnak vannak kitéve: teljesen védtelenek a fertőzéssel szemben. Ráadásul a jelenlegi adatok arra utalnak, hogy ez a variáns súlyosabb megbetegedést okozhat azoknál, akik nincsenek beoltva - írja témával foglalkozó összefoglalójában a Healthline .

koronavírus delta variáns gyerekeknél
A gyerekeket sem kíméli a delta variáns. Fotó: Getty Images

Ezekre a tünetekre kell figyelni

A Yale Medicine jelentése szerint az eddigi tapasztalatok arra utalnak, hogy gyerekek esetében a delta variáns okozta leggyakoribb tünetek közé tartozik a fejfájás, a torokfájás, az orrfolyás és a láz. Ritkábban okoz viszont köhögést vagy szaglásvesztést , mint a korábbi variánsok.

Michael Grosso, a Northwell Health Huntington Kórházának gyermekgyógyászati főorvosa szerint gyerekeknél és tizenéveseknél sokkal ritkábban fordulnak elő a delta variáns számlájára írható gyomor- és bélrendszeri problémák, valamint kiütések. Ami viszont a szakemberek szerint különösen aggasztó, hogy a legfiatalabbak közül egyre többeket betegít meg a vírus, és akik megbetegszenek, azoknál több szimptóma jelentkezhet, mint más változatok esetében a világjárvány korábbi szakaszaiban. "És a szülőknek továbbra is tisztában kell lenniük a COVID-19 által okozott egyéb betegségekkel is" - tette hozzá Grosso, utalva arra, hogy a gyerekek közül sem mindenki ússza meg a koronavírus-fertőzés hosszú távú következményeit .

Ha sikerülne felgyorsítani a 12 éven felüli serdülők és a felnőttek oltását, csökkenne a COVID-19 okozta megbetegedés és a súlyos szövődmények kockázata az életkoruk miatt egyelőre oltásra nem jogosultaknál - vélik amerikai szakértők. Részletek!

Az egyik súlyos betegség, amelyre érdemes odafigyelni, a multiszisztémás gyulladásos szindróma, vagyis sokszervi gyulladás (MIS-C). Ez a COVID-19 ritka, de súlyos szövődménye, amely néhány héttel a kezdeti fertőzés után kezdődik. A diagnosztizálást nehezíti, hogy változatos szimptómákkal járhat. Ezek közé tartozik az erős hasi fájdalom, a mellkasi szorítás vagy fájdalom, a hasmenés, a hányás, a kimerültség, a fejfájás, az alacsony vérnyomás, a nyaki fájdalom, a véreres szemek vagy a testszerte jelentkező kiütések.

5.-es biológiakvíz: hány veséje van egy embernek? – 10 kérdés az emberi testről

Mikor érdemes tesztelni a gyerekeket?

Sokak számára felesleges procedúrának tűnhet a gyerekek tesztelése, ám egyáltalán nem az. Szakemberek szerint például a nyári tábor(ok)ból való hazaérkezéskor és az iskolakezdés előtt mindenképpen érdemes PCR-tesztet csináltatni, ha a fent említett tünetek valamelyike jelentkezik és felmerülhet a koronavírus-fertőzés gyanúja.

Paul Offit amerikai gyerekorvos, virológus szerint - akinek a fertőző betegségek a szakterülete - azoknál a gyerekeknél is indokolt a PCR-teszt, akiknek felső légúti tüneteik vannak. Amennyiben a teszt eredménye pozitív, a fertőzött gyerekeket el kell különíteni, és karanténba kell helyezni egészen addig, amíg a tüneteik megszűnnek - hívja fel rá a figyelmet Offit. Amennyiben általános állapotuk megfelelő, és nem szorulnak kórházi kezelésre, a szülőknek kell figyelniük rá, hogy elég folyadékot fogyasszanak, nincsenek-e légzési nehézségeik és hogyan alakul az általános közérzetük. Amennyiben a szülők úgy érzik, hogy valami nem olyan, mint máskor, "valami nem stimmel", akkor nem érdemes húzni az időt: a gyors gyógyulás érdekében tanácsos mielőbb orvosi segítséget kérni.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

40 felett erre figyeljenek a nők és a férfiak

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Melegfront
Maximum: +3 °C
Minimum: -3 °C

Általában erősen felhős vagy borult idő várható, majd a délután északnyugat felől vékonyodik, szakadozik, csökken a felhőzet, de a keleti megyékben akár estig felhős maradhat az ég. Délelőttig a csapadékzóna az ország nagyobb részén áthalad, addig az északkeleti harmadban még havazásra, dél felé haladva egyre inkább havas esőre, esőre lehet számítani. Délután már csak a déli és keleti megyékben valószínű gyenge intenzitású - legfeljebb vegyes, estétől akár szilárd halmazállapotú - csapadék. Az északnyugati szél főként hazánk délnyugati felén megerősödik, Sopron és a Bakony környékén akár viharos lökések is előfordulhatnak. A legmagasabb nappali hőmérséklet 0 és +6 fok között alakul. Késő estére -5 és +2 fok közé hűl le a levegő. Úgy tűnik, a keddi nap számos időjárási jelenséget felvonultat. Lesz napsütés, havas eső, széllökések és zápor is.