Súlyos betegséget okozhat a karácsonyfa

Furcsa, a megfázáshoz hasonló tüneteink vannak az ünnepi időszakban? Lehet, hogy a karácsonyfa áll a panaszok mögött!

Feldíszített utcák, karácsonyi vásárok, a lakásban terjengő fahéj - és fenyőillat: az ünnep hangulata már december elején magával ragadhat minket is. Sokaknak azonban kész rémálom ez az időszak, mert végigbetegeskedik azt. Bár a megfázás ebben az időszakban valóban gyakoribb, előfordulhat, hogy az orrfolyás és tüsszögés mögött egy sokkal meglepőbb ok áll: a karácsonyfánk.

A fázásból lesz a megfázás? Számos tévhit kering az interneten arról, hogy milyen szerek és módszerek használnak megfázás ellen. Köztük kifejezetten veszélyes hiedelmek is. A szakértők ezért igyekeznek eligazítani az információk sűrűjében. Kattintson a részletekért!

Megbetegíthet a karácsonyi fenyő

A jelenséget karácsonyfa-szindrómának nevezik és egyfajta allergiás reakciót takar. Először a New York Állami Egyetem kutatói hivatkoztak így a tünetekre, miután felfigyeltek rá, hogy a szentestét megelőző napokban rekordmennyiségűre nőtt a légúti megbetegedésekkel orvoshoz fordulók száma. Rájöttek, hogy a panaszokat a lakásban felállított fenyőfák, pontosabban a törzsükön megtelepedett gombafajták idézik elő. Ezek a penészgombák bizonyos mértékben minden fenyőn megtalálhatóak, a lakás melege azonban kedvezhet nekik, és gyorsan elszaporodhatnak.

A gombák spórái az ilyenkor amúgy is gyakori megfázás jellegzetes tüneteit váltják ki: tüsszögés, köhögés, orrfolyás, légszomj, mellkasi fájdalmak és fejfájás jelentkezhet. Mivel a legtöbben úgy gondolták, hogy egyszerű nátháról van szó, nem is feltételezték, hogy a nappaliban felállított fenyő betegítette meg őket.

A karácsonyfa-szindróma a megfázáshoz hasonló tüneteket okoz. Fotó: iStock
A karácsonyfa-szindróma a megfázáshoz hasonló tüneteket okoz. Fotó: iStock

Vizsgálatok szerint a fenyő törzsén megtelepedő gombafajták spóráinak belégzése súlyosabb betegségeket - hörghurut, tüdőgyulladás - is előidézhet. Persze elsősorban azoknál jelentkezhetnek ezek a panaszok, akik hosszabb időt töltenek egy légtérben nagyszámú spórával, és az immunrendszerük is legyengült. Nem árt azonban az óvatosság, és ha nálunk is visszatérő problémát jelentenek a fenti tünetek karácsonykor, tanácsos műfenyővel ünnepelni. A fát is érdemes megrázni egy kicsit, mielőtt bevinnénk a lakásba, így ugyanis legalább a szálló spórák egy részétől megszabadulhatunk.

Forrás: WSFA

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Hidegfront
Maximum: +24 °C
Minimum: +10 °C

Napos idő várható a nappali gomolyfelhő-képződés és a fátyolfelhők mellett. Délnyugaton néhol, majd kora délutántól nagyobb számban az északkeleti, keleti országrészben lehet számítani záporok, zivatarok kialakulására. A Dunántúl nagyobb részén, illetve a Duna vonalában nem valószínű csapadék. Este fokozatosan keleten, északkeleten is megszűnik a zivatartevékenység. Az északi, északnyugati szelet főként a Dunántúlon kísérhetik élénk lökések, másutt többnyire gyenge vagy mérsékelt marad a légmozgás, de zivatarok környezetében erős, viharos széllökések is lehetnek. A legmagasabb nappali hőmérséklet 22 és 28 fok között alakul. Késő estére 13 és 19 fok közé hűl le a levegő. Ma még szép idő lesz, de aztán eső és napsütés váltja egymást, az érkező hidegfront pedig az arra érzékenyeknél kellemetlen tüneteket okozhat.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra