A haspuffadást a bél- vagy gyomorgázok túlzott termelődése okozza, eredményeként pedig hasfeszülés, hasi fájdalom vagy éppen feltűnő bélhangok is zavarhatják a beteget. Ez a kellemetlen panasz szinte minden embernek okoz időnként kellemetlenséget, a hátterében azonban számos dolog állhat. A puffadás a felszívódási zavarok egyik általános tünete, így például panaszokat okozhat a laktózintolerancia és a lisztérzékenység is. Emellett bizonyos hormonális változások, emésztési zavarok, vitaminhiány, sőt akár bizonyos daganatok miatt is visszatérő gondot okozhatnak egyeseknél.
Szerencsére a legtöbbször jóval ártalmatlanabb okok állnak a puffadás hátterében - a panaszokat gyakran egyéni életmódunk okozza, így egy kis odafigyeléssel csökkenthetjük a kellemetlen panaszok előfordulását. Íme néhány tanács, amelyet érdemes megfogadnunk!
Többször együnk kevesebbet!
A mindennapi teendők miatt sokan napi két-háromszor tudnak csak asztalhoz ülni, ha azonban kevés alkalommal eszünk sokat, akkor megterheljük a gyomrunkat, és fel is puffadhatunk. Próbáljuk meg úgy beosztani az időnket, hogy naponta ötször együnk kisebb adagokat!
Fogyasszunk több rostot!
A rostdús étkezés az egészséges emésztés alapja, hiánya pedig székelési gondokat és puffadást eredményez. A nőknek napi 21-25 gramm rostbevitelre, a férfiaknak pedig 30-38 grammra kell törekedniük.
Főzzük meg a zöldségeket!
A nyers zöldségek sokszor felpuffaszthatnak, de segíthet, ha megfőzzük ezeket. Így ugyanannyi tápanyagot tartalmaznak, fogyasztásuk viszont nem terheli meg túlzottan az emésztőrendszert.
Kerüljük a csípős, fűszeres ételeket!
A túlságosan fűszeres fogásokat is javasolt elkerülni: az ezekkel ízesített ételek hatására ugyanis elkezd termelődni a gyomorsav, ez pedig irritálni fogja gyomrunkat. Különösen a csípős ételek válthatnak ki ilyen hatást.
Együnk lassabban!
Nemcsak az elfogyasztott ételek összetevői, hanem maga az étkezés módja is kiválthat puffadást. Evés és ivás közben ugyanis levegő is jut a gyomorba, és minél gyorsabban kanalazunk, annál "levegősebben" fogunk étkezni. Emésztésünket is segíti, ha lassabban eszünk és alaposan megrágunk minden falatot, mielőtt lenyelnénk.
Rágózzunk kevesebbet!
A cukormentes rágógumi segíthet a száj higiéniájának megőrzésében, viszont puffadást is okozhat, rágózás közben ugyanis szintén több levegőt nyelünk le. Ráadásul a cukormentes rágógumiban lévő édesítőszerek (például a szorbit) is kiválthatják a panaszokat egyeseknél.
Sportolás
A rendszeres testmozgás az emésztésünk egészségére is jó hatással van. A fokozott pulzus a belső izmok összehúzódását eredményezi, hatására felszabadul a beleinkbe szorult levegő, és a has feszülése is csökken. Ehhez nem is kell komolyabban megerőltetnünk magunkat, már egy rövid séta is segíthet felgyorsítani az emésztési folyamatokat.