A kór korai szakaszával bizonyos emberek máshogy veszik fel a küzdelmet: egyesek képesek a gondolkodáshoz sokkal nagyobb szellemi erőforrást hasznosítani - áll a Nature Neuroscience szaklapban megjelent új tanulmányban.
A University of California kutatói 71 felnőttet vizsgáltak meg, akik a szellemi romlás semmilyen jelét nem mutatták. Az agyszkenek közülük 16-ban találtak olyan amyloid lerakatokat (az amyloidok homogén, vízben nem oldódó, fehérjékből és fehérjehasadási termékekből álló anyagok), amelyeket az Alzheimer-kór egyik jelének tekintenek.
Dr. Laura Phipps, az Alzheimer's Research UK megkérdezett kutatója szerint a tanulmány rámutat arra: az agyunk képes ellenállni az Alzheimer fehérjéi által okozott korai károsodásoknak, de ugyanakkor több kutatómunkára van szükség, hogy rájöjjünk: hogyan is értelmezzük ezeket az adatokat. Hozzátette azt is, hosszú távon azt is meg kell vizsgálnunk, hogy a kutatás során észlelt extra agyműködés tényleg az agy kompenzálásának jele-e és amennyiben igen, milyen sokáig képes az agy küzdeni a károsodások ellen.
A kutatóknak azt is meg kell érteniük, hogy a felgyülemlett fehérjéket magukban hordozó páciensek miért használják jobban agyuk bizonyos részeit, mint mások. Dr. William Jagust, a kísérletben résztvevő egyik kutató megjegyezte: lehetséges, hogy azok, akik életüket szellemi stimulációval járó munkával töltötték, jobban képesek alkalmazkodni esetleges agyi problémákhoz .