A növényi alapú étrenddel ráadásul még jobb eredményeket lehet elérni akkor, ha olyan ételeket építünk be az étkezésünkbe, mint a zöldségek, gyümölcsök, teljes értékű gabonák és hüvelyesek, a finomított gabonákat, a keményítőt és a hozzáadott cukrot viszont kihagyjuk - olvasható abban a tanulmányban, amely a JAMA Belgyógyászat nevű lapban jelent meg.
23 százalékkal mérséklődött a kockázat
Dr. Qui Sun, a Harvard T. H. táplálkozási tanszékének docense, a bostoni Chan Közegészségügyi Iskola és a fentebb említett cikk vezető szerzője hangsúlyozta: a vizsgálat során megállapították, hogy a növényi táplálkozás átlagosan 23 százalékkal csökkentette a cukorbetegség megjelenésének kockázatát. "A továbbiakban annak a bizonyítására fókuszálunk, hogy ha valaki növényi alapú táplálkozást folytat, és étrendjében különösen nagy hangsúlyt fektet a friss zöldségek, gyümölcsök, teljes értékű gabonák, magvak, hüvelyesek fogyasztására, emellett minimalizálja a cukorral édesített termékek és a finomított szénhidrátok mennyiségét, további 30%-kal csökken az esélye, hogy egyszer 2-es típusú diabéteszt diagnosztizáljanak nála" - részletezte a távlati terveket.
Tom Sanders, a Londoni King's College táplálkozástudományi és dietetikus professzora az Egyesült Királyság Tudományos Médiaközpontja által terjesztett írásbeli nyilatkozatban kifejtette: hiába vegetáriánus vagy vegán valaki, ha nagy mennyiségű hozzáadott cukrot és finomított szénhidrátot visz be a szervezetébe, ráadásul alig mozog valamit, ugyanúgy veszélyeztetett. Hangsúlyozta mindezt azért, mert mint mondta, az orvosok azt már régóta tudják, hogy az egészséges étrend, a rendszeres testmozgás, a normális testsúly és a dohányzás teljes elhagyása szintén védhet a cukorbetegség megjelenésétől.
Többféle növényi alapú étrend létezhet
A friss tanulmányban korábbi kutatások eredményei is szerepelnek, ezek átnézésekor vették észre a szakemberek, hogy a növényi alapú étrend lelkiismeretes követése attól függetlenül járhat együtt a 2-es típusú cukorbetegség kockázatának csökkenésével, hogy milyen volt az alanyok kora vagy testtömegindexe (BMI). Ha egyébként a BMI 25 és 29,9 között van, az ember már túlsúlyosnak számít, a túlsúly pedig komoly rizikófaktor a cukorbetegség szempontjából.
Az új tanulmány a korábbi kutatásokban foglaltakra támaszkodott, amikor a növényi alapú étrend kritériumait meghatározta, de dr. Qui Sun kijelentette, "rengetegféle étrendet nevezhetünk növényi alapúnak, a szigorú vegán diétától elkezdve a vegetáriánus étkezésig, de azok is ide tartozhatnak, amelyek megengednek némi húsfogyasztást, de a növényi táplálkozás az alapjuk".
A mediterrán diéta jó alternatíva
A vizsgálatból az is kiderült, hogy a növényi alapú étrend kis mennyiségű hússal kombinálva tényleg eredményes lehet. "Ne felejtsük el, hogy az olyan egészséges étrendek, mint például a mediterrán vagy a DASH-diéta , szinte teljesen növényi alapúak. Azok az emberek tehát, akik ezeket követik, már jó úton járnak" - szögezte le Sun. A mediterrán diétát egyébként évek óta a legegészségesebb étrendek között tartják számon. "Gazdag antioxidánsokban, vitaminokban, ásványi anyagokban és rostokban, ezek az összetevők pedig elengedhetetlenek a krónikus betegségek elleni harchoz - emelte ki Rahaf Al Bochi dietetikus.
Forrás: cnn.com