Mielőtt belekezdenénk a tünetek ismertetésébe, fontos hangsúlyozni: bár a szimptómák önmagukban nem elegendőek ahhoz, hogy a betegség diagnózisát százszázalékos biztonsággal fel lehessen állítani, sokat segíthetnek abban, hogy minél hamarabb azonosítsák a probléma gyökerét, és elkezdődhessen a kezelés - ami egyébként akkor a leghatásosabb, ha a tumor még kicsi, és nem terjedt szét a testben.
Mint arra a webMD összefoglalójában felhívták a figyelmet, az alább felsorolt tünetek nem mindig daganatos megbetegedésre utalnak, számtalan más kór fennállása esetén jelentkezhetnek. Ezért is lényeges, hogy ha valami rendelleneset tapasztalunk, jelentkezzünk be szakemberhez, aki elvégzi a szükséges vizsgálatokat, és az eredmények alapján dönt a további lépésekről.
Közös tünetek
Vannak a ráknak olyan tünetei, amelyek férfiaknál és nőknél egyaránt jelentkezhetnek, ezeket ismertetjük az alábbiakban.
Fájdalom. A csontrák már a kezdetektől komoly kínokat okoz a betegnek, az agydaganat bizonyos típusai pedig napokig tartó fejfájással járhatnak, amely kezelés hatására sem enyhül. Fájdalom előrehaladott állapotban is jelentkezhet, így ha nem találunk okot a kellemetlen érzésre, vagy már régóta szenvedünk, minél hamarabb forduljunk orvoshoz.
Akaratlan fogyás. A rákbetegek több mint fele veszít a súlyából a kór következtében. Gyakran ez az első jel, amit észrevesznek.
Fáradtság. Amennyiben folyton fáradtak vagyunk, és a pihenés sem segít, beszéljünk kezelőorvosunkkal. A leukémia például nagyon megviseli az érintetteket, míg a vastagbél- vagy gyomorrák olyan mértékű vérveszteséget okozhat, ami teljesen kimeríti a beteget.
Láz. Ha magas lázunk van, vagy három napnál tovább tart, forduljunk orvoshoz. Kevesen tudják, de a vérrák napokig, vagy akár hetekig tartó lázat is okozhat.
Változások a bőrön. Ha bizonyos anyajegyeink megváltoztak az utóbbi időben, vagy újak jöttek létre, érdemes lehet megmutatni azokat egy orvosnak, hogy megbizonyosodjunk, nem bőrrákról van-e szó. A bőr azonban nem csak így jelezhet: ha a színe sötétté válik, esetleg sárgás vagy vöröses árnyalatú lesz, viszket, fokozott szőrnövekedés, vagy megmagyarázhatatlan eredetű kiütések jelentkeznek, akár máj-, petefészek-, veserák vagy limfóma is állhat a háttérben.
Nem gyógyuló sebek. Megfelelő törődés mellett a sebek hamar gyógyulni kezdenek, majd elmúlnak, így ha azt tapasztaljuk, hogy bár mindent megteszünk, mégsem tudunk szabadulni a sérüléstől, az akár bajt is jelezhet. A szájrák első tünetei lehetnek például a szájban jelentkező sebek (azoknál, akik dohányoznak, dohányt rágnak, vagy sok alkoholt isznak, ennek a ráktípusnak nagyobb a kialakulási esélye).
Nem múló köhögés vagy rekedtség. A köhögés a tüdőrák egyik tünete lehet, a rekedtség pedig azt valószínűsítheti, hogy gége- vagy pajzsmirigyrákunk van.
Szokatlan vérzés. A rák következtében olyan testi folyamatok során jelentkezhet vérzés, amelyeknél nem kellene. A vastag- vagy végbélrák véres széklettel, a húgyúti rendszer daganatai pedig véres vizelettel járhatnak.
Vérszegénység. Vérszegénységről vagy anémiáról akkor beszélhetünk, amikor a szervezetben túl kevés a vörösvérsejt, amely egyébként a csontvelőben képződik. Leukémia vagy limfóma esetén gyakori a vérszegénység, mert ezen betegségek károsítják a csontvelőt.
Mire figyeljenek a férfiak?
A férfiaknál a prosztata-, a tüdő-, illetve a kolorektális rák (vastag- és végbélrák) a leggyakoribb. Figyelmeztető jel lehet számukra, ha vizelési nehézséget tapasztalnak. Ez a megduzzadt prosztatához köthető, ami nehézzé teheti a vizelést, de véres vizeletet is eredményezhet, vagy azt, hogy az érintettnek túl sokszor kell kimennie. A herezacskóban érezhető fájdalom vagy csomó hererákra utalhat.
Mire figyeljenek a nők?
A nőknél a mell-, a tüdő-, valamint a kolorektális rák a legelterjedtebb. Mindemellett hüvely-, méhnyak-, méhtestrák is kialakulhat a gyengébbik nem képviselőinél. Milyen tünetekre figyeljenek a nők?
Vaginális vérzés vagy folyás. Ha két menzesz között vagy menopauza után vérzést tapasztalunk, elképzelhető, hogy méhtestrák áll a háttérben.
Az étvágyat érintő változások. A petefészekrák miatt úgy érezheti a beteg, hogy tele a gyomra, vagy nehezére esik az evés. Más ráktípusok emésztési zavarokat, hányingert okozhatnak. Bár a rák nem az egyetlen betegség, ami változást idézhet elő az étvágyban, ha két vagy több hete problémánk van az evéssel, inkább menjünk el orvoshoz.
Hasfájás vagy puffadás. Az esetek többségében valamilyen ártalmatlan oka van annak, hogy puffadunk, vagy görcsöl a hasunk. Amennyiben azonban hosszabb ideje fennállnak a zavaró tünetek, érdemes szakemberhez fordulni.
A mell rendellenességei. Menjünk el orvoshoz, ha csomót találunk a mellünkben, ha megváltozott a mell mérete, ha váladékozik a mellbimbó, vagy ha foltokat vagy bármilyen más bőrtünetet tapasztalunk körülötte.