Az Egyesült Államok Nemzeti Rákkutató Intézete (US National Cancer Institute - NCI) a közelmúltban publikálta egy átfogó tanulmány eredményeit. A tudósok több mint 42 ezer - 35 és 74 év közötti - nő étrendjét és ételkészítései módszereit vizsgálták meg. Az alanyokat nyolc éven át követték nyomon. Arra voltak kíváncsiak, hogy milyen összefüggés lehet a táplálkozási szokások és a mellrák kialakulása között.
Meglepő eredmények
A nyolc év alatt összesen 1536 nőnél diagnosztizáltak emlőrákot. Azoknál a nőknél, akik jelentős mennyiségű vörös húst fogyasztottak, 23 százalékkal nagyobb volt a daganattípus kialakulásának kockázata. Azok viszont, akiknek szárnyasok is szerepeltek az étrendjében, 15 százalékkal kisebb eséllyel lettek betegek. Akik pedig teljesen lecserélték a steaket, kolbászt és vadhúsokat kacsára, pulykára vagy csirkére, azoknál átlagosan 28 százalékkal csökkent a mellrák veszélye. Az ételek elkészítési módja (sütés vagy grillezés) és a betegség kialakulása között nem láttak összefüggést a tudósok, ahogyan az alanyok bőrszínét, súlyát, illetve sportolási- és alkoholfogyasztási szokásait tekintve sem.
A kutatásban résztvevő nők számára egyébként nem volt ismeretlen az emlőrák elleni küzdelem. Náluk a tanulmányt megelőző időszakban nem diagnosztizálták ezt a daganattípust, de lánytestvérüknél vagy féltestvérüknél igen. Egyes szakértők épp ezért óvatosságra intenek a fenti eredményekkel szemben, hangsúlyozva a genetikai kockázat szerepét.
Egy brit tudós például kiemelte, hogy nagyon kevés annak az esélye, hogy valakinél a vörös húsok fogyasztása miatt alakuljon ki mellrák. Ugyanakkor hozzátette, hogy ennek a fenti kutatásnak az eredményeit is fel lehetne használni, hogy megértsük az étrendünk szerepét a rák esetleges kialakulásában és fejlődésében.
Tényleg rákot okozhat a vörös hús?
Korábbi kutatások eredményei is összefüggésbe hozták már a vörös húsokat a tumorképződéssel. Egyes szakértők úgy vélik, ez a hústípus rákkeltő anyagokat tartalmazhat, ilyenek például az N-nitroso vegyületek vagy az N-glikolil-neuraminsav nevű sziálsav. Azt azonban, hogy a vörös hús tényleg rákot okoz, eddig nem bizonyították egyértelműen a tudósok. Egyelőre az sem teljesen világos, hogy a csirke-, pulyka- és kacsahús fogyasztása miért csökkentheti a mellrák kialakulásának valószínűségét. Egyesek szerint a kisebb zsírtartalom is közrejátszik ebben, illetve az is, hogy általánosságban véve egészségesebben étkeznek, akik a vörös húsok helyett a szárnyasokat választják.
Forrás: dailymail.co.uk