Életmentő a korai diagnosztizálás
42 975 férfi küzdött prosztatarákkal 2016 áprilisa és 2017 márciusa között Angliában és Walesben - derült ki egy átfogó vizsgálat eredményeiből. De sokan nemcsak erre a számra kapták fel a fejüket, hanem arra is, hogy Angliában a betegek 16 százalékánál csak akkor diagnosztizálják ezt a daganattípust, amikor már áttétek képződtek a szervezetükben - ezáltal túlélési esélyeik pedig jelentősen csökkennek. A korai felismerés ugyanis ennél a ráktípusnál is életet menthet.
2012 és 2016 között körülbelül kétszázezer férfit diagnosztizáltak prosztatarákkal, közülük 30 százaléknál első fokozatú, 19 százaléknál második, és körülbelül 18 százaléknál hármas vagy négyes fokozatú volt a betegség.
Túlélési arányok
A túlélési arány az első két stádiumnál egy évvel később több mint 100 százalék volt - ez úgy lehetséges, hogy a szakemberek által vártnál kevesebben hunytak el prosztatarákban, mint általában véve a népességből. Az ötéves túlélési arányok is ugyanígy alakultak.
A hármas fokozatú prosztatarákosoknál 96,5 százalékos volt az arány. A négyes fokozatú prosztatadaganatosoknál viszont az ötéves túlélési arány jelentősen kisebb : 47,7 százalék. Szakemberek szerint az érték egyértelműen a korai felismerés és a kezelések fontosságára hívja fel a figyelmet.
Fontos a megelőzés
A Daily Mail azt is kiemeli, hogy ha nem bontjuk fázisaira a betegséget, hanem egyben nézzük a túlélési arányt, akkor az utóbbi 10 év során javulás tapasztalható: míg 2006-ban 80,2 százalék volt a prosztatarákosok túlélési esélye , manapság már 87,1 százalék.
Ugyanakkor ők is azt sürgetik, hogy a brit Nemzeti Egészségügyi Szolgálat (NHS) lépjen fel határozottabban a férfiak egészsége érdekében. Azt írják, hogy jelenleg több férfi életét követeli a prosztatarák, mint ahány nőét a mellrák , mégis ez utóbbi kap több támogatást és figyelmet, holott ugyanakkora figyelem járna mindkettőnek.
Forrás: dailymail.co.uk