Áttörés a leukémia kezelésében
2018. március 23-án számoltunk be róla, hogy egy nemzetközi együttműködésnek sikerült áttörést elérni az egyik leggyakrabban előforduló felnőttkori leukémia, az akut mieloid leukémia terápiás lehetőségeinek kialakításában.
A kutatásban magyar szakemberek is részt vesznek
Mint írtuk, az MTA Természettudományi Kutatóközpont (TTK) Gyógyszerkémiai Kutatócsoportja is részt vesz abban kutatási programban, amely az osztrák Richard Moriggl (Ludwig Boltzmann Rákkutató Intézet és Bécsi Állatorvostudományi Egyetem) vezetésével és Patrick Gunning (Torontói Egyetem) kutatócsoportja közreműködésével a felnőttkori akut leukémiák leggyakrabban jelentkező formája, a csontvelői eredetű vérképző sejteket érintő akut leukémia terápiás lehetőségeinek megújítását tűzte ki célul.
A 24.hu dr. Keserű György Miklóssal, a kutatás vezetőjével készített interjút a kutatás jelentőségéről, az eddigi eredményekről és a leukémia egyik legrosszabb formájának gyógyítási lehetőségeiről: "Mivel a mieloid vonal sejtjeinek érése, vagyis a fehérvérsejtek fejlődése bonyolult, több lépcsős folyamat, melyet más-más fehérjék szabályoznak, sokfajta hiba csúszhat be, ezért is olyan sokszínű ez a betegség" - mondta el a lap megkeresésére Keserű György Miklós, az MTA Természettudományi Kutatóközpont (TTK) Gyógyszerkémiai Kutatócsoportjának vezetője.
A szakértő hozzátette, hogy a legtöbb gond azonban abból adódik, hogy a STAT5 nevű transzkripciós faktor, vagyis a gének kifejeződését és ezzel a fehérjék képződését szabályozó molekula túlműködik. Ez több módon is megvalósulhat.