Rachel Neale professzor korábbi kutatásai azt mutatták ki, hogy azokban, akik az UV sugárzás magasabb szintjével rendelkező területeken élő emberekben 30-40 százalékkal alacsonyabb a hasnyálmirigyrák kialakulásának kockázata, mint azokban, akik az UV sugárzás alacsonyabb szintjének vannak kitéve lakókörnyezetükben.
A brisbane-i QIMR Berghoffer Orvosi Kutatóintézet professzora most 25 ezer hatvan éven felüli ausztrál embert verbuvál egy randomizált, placebo kontrollált kísérlethez, amelyben azt vizsgálják, vajon a D-vitamin képes-e csökkenteni a petefészek-, nyelőcső- és hasnyálmirigyrák kockázatát.
Neale professzor elmondta, nagyon fontos, hogy mindenkit érjen valamennyi napfénybehatás, különösen azokat, akiknek nincs elég idejük a szabadba menni. A napfény hiánya gyerekekben angolkórt , felnőttekben pedig csontlágyulást okozhat.
Az Ausztrál Statisztikai Hivatal adatai szerint Ausztráliában 2011-12-ben a felnőttek egynegyede szenvedett D-vitaminhiányban .
"Még ha csupán 2-3 percig is naponta, az is elég ahhoz, hogy megszerezzük a kellő D-vitamin utánpótlást"- magyarázta Neale professzor. "Jobb, ha rövid idő alatt nagyobb bőrfelületet teszünk ki a napfénynek, mintha hosszú távon kisebb felületet. Menjünk ki, és bátran tűrjük fel az inget és a nadrágot, hogy a hasunkat és a lábunkat is érje a nap."
A professzor korábbi kutatásai azt mutatták, hogy a nagyobb UV behatás a petefészekrák 30, és a nyelőcsőrák 40 százalékkal alacsonyabb kockázatával hozható összefüggésbe. A napfény behatása a napfényérzékenyebb bőrrel rendelkezőknek volt a leginkább előnyös, esetükben az UV expozíció 47 százalékkal csökkentette a hasnyálmirigyrák kialakulásának kockázatát a barnább bőrűekhez képest.
Neale professzor ugyanakkor hozzátette, nincs elég bizonyíték arra, hogy eldönthessük, a D-vitamin tartalmú étrendkiegészítők segítségével is el lehet érni ezeket a rákellenes előnyöket, vagy csak a napfény képes ezekre az egészségügyi előnyökre .