Az Amerikai Rákkutatási Egyesület szaklapjában (Cancer Epidemiology, Biomarkers & Prevention) megjelent tanulmány az egyik legnagyobb kutatás, mely a glikémiás index és a tüdőrák kapcsolatát vizsgálta. Az eredmények pedig azt mutatják, hogy a GI komolyan összefügg a tüdőrák kialakulásának kockázatával egyes alcsoportokban mint például a nemdohányzók és azok, akiket a tüdő laphámrák típusával diagnosztizálták.
Az ÁNTSZ adatai szerint a tüdőrák a leggyakoribb daganatos halálok Magyarországon, de ugyanígy vezet Amerikában is. Ott 150 ezer ember halálával számolnak csak idén. Bár a dohányzást teszik a leginkább felelőssé, az új kutatás arra ad magyarázatot, hogy lehet olyanoknak is tüdődaganata, akik sosem vettek a szájukba cigarettát.
Egyre több bizonyíték utal arra, hogy az étrendi tényezők módosíthatják a tüdőrák kockázatát - fejtette ki a kutatást vezető professzor, Xifeng Wu. A sok gyümölcsöt és zöldséget tartalmazó étrend csökkenti, míg a vörös húsok , a telített zsírok és a tejtermékek fogyasztása az eredmények szerint növelheti a daganat esélyét.
-A magas GI-értékű élelmiszerek magas vércukor- és inzulinszintet eredményeznek, ami elősegíti az inzulinszerű növekedési faktorok (IGF-ek) által okozott zavarokat- mondta Stephanie Melkonian, Wu kollégája. "Korábbi kutatások már kimutatták, hogy a magas IGF-szint kapcsolatba hozható a tüdőrákkal (ugyanis a kialakult rákos daganatok az IGF-ek hatására gyorsabban növekednek). Azonban, a GI és a tüdőrák közötti összefüggés eddig nem volt egyértelmű."
Hogy tisztázzák a kapcsolatot a GI, a GL és a tüdőrák között, összevetették 1905 páciens és 2413 frissen diagnosztizált tüdőrákos adatait. Az alanyokat kikérdezték étkezési szokásaikról is. Ebből kiderült, hogy 49 százalékkal több a tüdőrákos azok között, akiknél a napi GI-szint magas. "A kapcsolat még jobban látható volt azok között, akik soha nem dohányoztak, vagy laphámrákot diagnosztizáltak náluk, vagy kevesebb mint 12 évig tanultak."
A magas glikémiás indexű ételek, mint a fehér kenyér, tüdőrákot is okozhatnak Érdekes, hogy a glikémiás terhelés és a tüdőrák között nem volt jelentős összefüggés. "Ez azt jelenti, hogy az elfogyasztott szénhidrátok minősége, nem pedig mennyisége befolyásolja a tüdőrákot" - mondta Wu.
Mikor azokat vizsgálták, akik sosem dohányoztak, a kutatók rájöttek, hogy a legmagasabb GI csoportban több mint kétszer nagyobb volt a tüdőrák kialakulásának esélye, mint a legalacsonyabb csoportnál. A dohányzók között a különbség mindössze 31 százalék volt. Wu magyarázata szerint a relatíve enyhe hatás - mint amit a GI jelent - sokkal hangsúlyosabb volt a domináns veszélyforrás, azaz a dohányzás hiányában.
A kutatók figyelmeztetnek, hogy a tanulmánynak több hiányossága is lehet, például, hogy csak a nem-hispán fehérekre vonatkozott. Felhívják a figyelmet, hogy a tanulmányban a hibalehetőséget növelheti annak visszatekintő jellege, hiszen az alanyok nem feltétlenül emlékeztek jól vissza korábbi étrendjükre és nem vették számításba az esetleg jelen lévő diabéteszt, magas vérnyomást vagy szívbetegségeket.
Annak érdekében, hogy a GI és a tüdőrák közti kapcsolatot minden kétséget kizáróan bebizonyítsák, további vizsgálatokra van szükség, amiben más etnikai csoportok is szerepelnek. A kutatók továbbá szeretnék kinyomozni, milyen mélyen rejtőző mechanizmusok alapján hat a GI a tüdő- és egyéb rákokra.
Bár pontos étrend-tanácsokat nem lehet e tanulmány alapján készíteni, a szerzők szerint a magas GI-vel rendelkező ételek és italok - mint a fehér kenyér , kukoricapehely, puffasztott rizs - fogyasztásának mérséklése és a kiegyensúlyozott étrend csökkentheti a krónikus betegségek kialakulását. Megoldást jelenthet a teljes kiőrlésű lisztből készült pékáruk, a rozskenyér és a zabpehely.
A kutatás eredményei arra engednek következetni, hogy amellett, hogy egészséges életmódot folytatunk, kerüljük a dohány- és alkoholfogyasztást, rendszeresen mozgunk fontos még a magas glikémiás indexű ételek bevitelének minimalizálása, így csökkenthető a tüdőrák kialakulásának esélye - mondja Wu.
Forrás: Eurek Alert