Amennyiben nem tartjuk be az alapvető járványügyi intézkedéseket, például nem viselünk maszkot zárt térben - emberek között -, és az ajánlott szociális távolságra sem figyelünk, hiába vagyunk teljesen beoltva , jó esély van rá, hogy megfertőződünk a koronavírussal.
Az Egyesült Államok egyes államaiban ugyanakkor a beltéri maszkviselésre vonatkozó előírások eltörlésére készülnek, az omikron variáns okozta esetszámok csökkenésére és az emberek maszkhordással kapcsolatos ellenérzésére való tekintettel. Az amerikaiak többsége ugyanis belefáradt az állandó maszkviselésbe - írja az NBC News. Adódik a kérdés, hogy mennyire véd bennünket a maszk a fertőzéstől zárt térben, ha csak mi viseljük, a környezetünkben lévők nem.
A nyerő kombináció
Bár a legtöbb egészségügyi szakértő hangsúlyozza, hogy a koronavírus ellen a védőoltás és a maszkviselés kombinációja adja a lehető legnagyobb védelmet, abban is egyetértenek, hogy a maszk akkor is véd bennünket, ha a környezetünkben senki más nem teszi fel rajtunk kívül. Bill Hanage, a Harvard T.H. Chan School of Public Health epidemiológusa szerint viszont csak akkor számolhatunk ezzel, ha a maszk jól illeszkedik az arcunkra, és megfelelően viseljük, vagyis az orrunkat és a szánkat is eltakarja.
Szakemberek már korábban felhívták rá a figyelmet, hogy a beltéri maszkviselésnek különösen fontos szerepe lehet abban, hogy globális szinten sikerüljön visszaszorítani az omikron variáns okozta, exponenciálisan növekvő esetszámokat. Ahogy azt is hangsúlyozták, hogy a textilmaszkok ideje lejárt, az omikron variánssal szemben - ami egyes becslések szerint olyannyira fertőzőképes, hogy egy fertőzött akár 15-18 embernek is átadhatja a vírust - az egyrétegű, lazán rögzített maszkok nem nyújtanak hatékony védelmet.
A maszk típusa és minősége sokat számít
Az amerikai Betegségmegelőzési és Járványügyi Központ (CDC) új tanulmánya szerint azok, akik jó minőségű, például N95-ös vagy KN95-ös (vagyis FFP2-es) maszkot viselnek beltéren, nagyobb eséllyel kerülhetik el a megfertőződést, mint azok, akik gyengébb minőségűt használnak.
A tanulmányba véletlenszerűen bevont résztvevőknél a textil-, a sebészeti és az FFP2-es maszkok hatékonyságát vizsgálták. Az eredmények alapján a szövetmaszkot viselők esetében 56 százalékkal csökkent annak esélye, hogy megfertőződnek és pozitív tesztet produkálnak. A sebészeti maszkot viselők esetében ennek valószínűsége 66 százalékkal volt kisebb, míg az N95-ös vagy a KN95-ös maszkot hordók esetében 83 százalékkal.
"Egy N95-ös kaliberű maszk a lehető legoptimálisabb védelmet nyújthatja, függetlenül attól, hogy a körülöttünk lévők hordanak-e bármit is" - idézte az NBC News Ranu Dhillont, a Harvard Medical School járványügyi szakértőjét. Természetesen minél több ember visel maszkot körülöttünk, annál nagyobb biztonságban érezhetjük magunkat.
Immár boltokban és benzinkutakon is lehet koronavírus-fertőzés kimutatására alkalmas antigén gyorsteszteket árusítani.