Megfázás vagy influenza? - infografika

Amikor beköszönt a megfázás- és influenzaszezon, mindenki tüsszög, köhög. Mikor beszélhetünk megfázásról, és mikor kaptuk el az influenzát?

Mind a megfázás, meghűlés vagy nátha, mind az influenza vírusos légúti betegség, amelyről időnként tényleg elég nehéz eldönteni a kórokozó kimutatása nélkül, hogy melyikkel is van dolgunk. A megfázást többnyire az igen változékony rhinovírusok okozzák. Az ortomixovírusok családjába tartozó influenzavírusnak pedig három alaptörzse van, amelyet A, B és C betűvel jelölnek, és további altörzsei is léteznek.

inflzuenza
Mindegyikük köhög, de melyikük influenzás? -(Kép: 123fr)

Az influenzavírust lipidtartalmú burok veszi körül. Ebből nyúlnak ki a neuraminidáz (NA) és a hemagglutinin (HA) glikoproteinek, amelyek alapján a szervezet felismeri a kórokozókat. Ezeknek a fehérjéknek azonban több altípusuk is van. Az A típusú influenzavírus hemagglutininjéből eddig 16 altípust (H1-H16), neuraminidázából pedig kilencet (N1-N9) írtak le. Ezért szoktak arról beszélni az orvosok, hogy egy adott évben például a H1N1 okozott járványt.

Miért veszélyes?

Az influenzavírusok veszélyessége abban van, hogy gyorsan képesek mutálódni, így nem lehet ellenük állandóan ható vakcinákat kifejleszteni. A nemzetközi epidemiológiai hálózat megfigyelései alapján döntik el mindig a szakemberek, hogy az adott évben milyen járvány várható, majd ennek megfelelően állítják elő az oltóanyagot. Az influenzajárványok időnként rendkívül súlyosak is lehetnek, mint az 1918-es (H1N1) spanyolnátha , de enyhébb támadás esetén is előfordulnak áldozatok, általában azok között, akiknek gyenge az immunrendszerük, emiatt a fertőzés szövődményei végzetessé válhatnak számukra.

A megfázások sokkal kevésbé veszélyesek, de azért nagyon kellemetlenek lehetnek. Ezeknek a megbetegedéseknek a többségét az RSV, illetve rhinovírusok okozzák, amelyek közül legalább 120 biztosan képes megbetegíteni bennünket. A kórokozók mindegyike olyan betegséget okoz, amely a légutakat irritálja, ez pedig váladékozáshoz, tüsszögéshez, köhögéshez vezet. Emiatt igen könnyű továbbadni.

Bár a tüneteket sokan összekeverik, az influenza és a nátha különbözik egymástól, más vírusok okozzák őket. Közös bennük azonban, hogy a fertőzött emberek által megfogott tárgyakon vagy magán az emberi kézen akár 1 napig életben maradnak a kórokozók, így ha a kezünkkel a szemünket, orrunkat dörzsöljük, vagy a szánkba nyúlunk, akkor máris lehetőséget teremtünk a vírusoknak, hogy új helyen szaporodjanak. Részletek!

A megfázást okozó vírusokkal azonban szerencsénk, hogy nem bírják a savas közeget, így amikor a gyomorba jutnak, ott azonnal el is pusztulnak. Emiatt nagy vita van arról, hogy szívni vagy fújni kell-e az orrot. A britek például következetesen szívogatják az orrukat, ami nálunk elég visszatetsző viselkedés, hiszen mi inkább zsebkendőt használunk. A zsebkendőről viszont a kórokozók a kezünkre kerülnek, amelyet azonnal meg kellene mosni . De ki képes erre, amikor percenként köhög és tüsszög?!

Az alábbi infografika a tünetek alapján segít eligazodni a "megfázás vagy influenza" kérdés eldöntésében.

infografika

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Élet anafilaxiával

Olvassa el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Kettős front
Maximum: +20 °C
Minimum: +11 °C

Nagyrészt erősen felhős vagy borult lesz az ég, viszont az északkeleti területeken többórás napsütés várható. Északkeleten, keleten fokozatosan megszűnik az eső, míg hazánk délnyugati felében ismétlődő jellegű számíthatunk esőre, záporesőre, néhol zivatarra, lokálisan a Dunántúlon hullhat kiadós mennyiség. A csapadékhajlam a nap második felében ott is csökken. A keleties szelet élénk, néhol erős lökések kísérhetik, de zivatarok környezetében is lehet szélerősödés. A legmagasabb nappali hőmérséklet 15 és 27 fok között alakul, a csapadékosabb délnyugaton mérhetjük az alacsonyabb, északkeleten a magasabb értékeket. Késő estére 12 és 18 fok közé hűl le a levegő. Az időjárás-változás hátterében egy mediterrán ciklon közeledése áll, ami miatt gyenge kettősfronti hatás érvényesül.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra