Koronavírus: gyerekeknél így jelentkezik a delta variáns

Az új koronavírus delta variánsa a korábbi változatokkal ellentétben gyorsan terjed a gyerekek körében is. Mutatjuk, hogy milyen tünetekkel járhat a fertőzés náluk.

A világ több mint 130 országában már kimutathatóan jelen van a koronavírus delta variánsa , amely becslések szerint kétszer - az amerikai járványügyi és betegségmegelőzési központ (CDC) szerint több mint kétszer - fertőzőképesebb, vagyis gyorsabban terjed, mint a korábban domináns vuhani, majd brit változat. A gyerekek körében is egyre több megbetegedést okoz ez a variáns, amit részben a vírus már említett tulajdonságai okoznak, részben pedig az, hogy a 12 év alattiak egyelőre nem kaphatnak védőoltást, így ők nagyobb kockázatnak vannak kitéve: teljesen védtelenek a fertőzéssel szemben. Ráadásul a jelenlegi adatok arra utalnak, hogy ez a variáns súlyosabb megbetegedést okozhat azoknál, akik nincsenek beoltva - írja témával foglalkozó összefoglalójában a Healthline .

koronavírus delta variáns gyerekeknél
A gyerekeket sem kíméli a delta variáns. Fotó: Getty Images

Ezekre a tünetekre kell figyelni

A Yale Medicine jelentése szerint az eddigi tapasztalatok arra utalnak, hogy gyerekek esetében a delta variáns okozta leggyakoribb tünetek közé tartozik a fejfájás, a torokfájás, az orrfolyás és a láz. Ritkábban okoz viszont köhögést vagy szaglásvesztést , mint a korábbi variánsok.

Michael Grosso, a Northwell Health Huntington Kórházának gyermekgyógyászati főorvosa szerint gyerekeknél és tizenéveseknél sokkal ritkábban fordulnak elő a delta variáns számlájára írható gyomor- és bélrendszeri problémák, valamint kiütések. Ami viszont a szakemberek szerint különösen aggasztó, hogy a legfiatalabbak közül egyre többeket betegít meg a vírus, és akik megbetegszenek, azoknál több szimptóma jelentkezhet, mint más változatok esetében a világjárvány korábbi szakaszaiban. "És a szülőknek továbbra is tisztában kell lenniük a COVID-19 által okozott egyéb betegségekkel is" - tette hozzá Grosso, utalva arra, hogy a gyerekek közül sem mindenki ússza meg a koronavírus-fertőzés hosszú távú következményeit .

Ha sikerülne felgyorsítani a 12 éven felüli serdülők és a felnőttek oltását, csökkenne a COVID-19 okozta megbetegedés és a súlyos szövődmények kockázata az életkoruk miatt egyelőre oltásra nem jogosultaknál - vélik amerikai szakértők. Részletek!

Az egyik súlyos betegség, amelyre érdemes odafigyelni, a multiszisztémás gyulladásos szindróma, vagyis sokszervi gyulladás (MIS-C). Ez a COVID-19 ritka, de súlyos szövődménye, amely néhány héttel a kezdeti fertőzés után kezdődik. A diagnosztizálást nehezíti, hogy változatos szimptómákkal járhat. Ezek közé tartozik az erős hasi fájdalom, a mellkasi szorítás vagy fájdalom, a hasmenés, a hányás, a kimerültség, a fejfájás, az alacsony vérnyomás, a nyaki fájdalom, a véreres szemek vagy a testszerte jelentkező kiütések.

Mikor érdemes tesztelni a gyerekeket?

Sokak számára felesleges procedúrának tűnhet a gyerekek tesztelése, ám egyáltalán nem az. Szakemberek szerint például a nyári tábor(ok)ból való hazaérkezéskor és az iskolakezdés előtt mindenképpen érdemes PCR-tesztet csináltatni, ha a fent említett tünetek valamelyike jelentkezik és felmerülhet a koronavírus-fertőzés gyanúja.

Paul Offit amerikai gyerekorvos, virológus szerint - akinek a fertőző betegségek a szakterülete - azoknál a gyerekeknél is indokolt a PCR-teszt, akiknek felső légúti tüneteik vannak. Amennyiben a teszt eredménye pozitív, a fertőzött gyerekeket el kell különíteni, és karanténba kell helyezni egészen addig, amíg a tüneteik megszűnnek - hívja fel rá a figyelmet Offit. Amennyiben általános állapotuk megfelelő, és nem szorulnak kórházi kezelésre, a szülőknek kell figyelniük rá, hogy elég folyadékot fogyasszanak, nincsenek-e légzési nehézségeik és hogyan alakul az általános közérzetük. Amennyiben a szülők úgy érzik, hogy valami nem olyan, mint máskor, "valami nem stimmel", akkor nem érdemes húzni az időt: a gyors gyógyulás érdekében tanácsos mielőbb orvosi segítséget kérni.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Olvassa el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Kettős front
Maximum: +14 °C
Minimum: +9 °C

Borult idő várható, ugyanakkor a déli, délkeleti részeken elvékonyodhat a felhőzet, de legfeljebb csak kevés helyen bukkanhat elő a nap. A csapadékzóna fokozatosan északkelet felé helyeződik, közben dél felől szűnik is az eső. Estefelé már csak az északi tájakon eshet és ott is egyre kevesebb helyen. A déli, délkeleti országrészben néhol az ég is megdörrenhet. A döntően északi, északnyugati szelet élénk, a Nyugat-Dunántúlon erős, esetleg viharos lökések kísérhetik, a déli tájakon a délnyugati, nyugati szél élénkül meg. A legmagasabb nappali hőmérséklet általában 11 és 16 fok között valószínű, de délkeleten ennél jóval magasabb értéket is mérhetnek. Jelenleg egy ciklon okoz változékony időjárást, az érzékenyeknél pedig kellemetlen tüneteket is kiválthat.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra