Meddig tart a köhögés?

A köhögés gyakori tünet, fő oka, hogy a szervezet meg akarja tisztítani a légutakat különböző idegen anyagoktól, illetve váladékoktól. Leggyakoribb kiváltója valamilyen felső- vagy alsólégúti megbetegedés, de ha a tünet hosszan elhúzódik, érdemes szakorvoshoz fordulni a probléma pontos meghatározása céljából.

Hiszen a köhögést nem csak légúti megbetegedések okozhatják akár a gyomor megbetegedései vagy keringési rendellenességek is állhatnak a háttérben. Ezen kívül a tüdő egyéb, súlyosabb megbetegedései (légmell, daganat, ciszta, tüdőtágulás vagy -gyulladás), illetve környezeti hatás (festékek, penész, allergia) is előidézhet el nem múló köhögést.

Nem mindegy, hogyan és mikor köhögünk

A köhögésnek alapvetően két fajtája van , a száraz, illetve a nedves vagy hurutos köhögés. Előbbi nem jár váladék termelődésével, és gyakran rohamokban jelentkezik. Hosszan elhúzódhat, a különböző légúti megbetegedéseken kívül (garatgyulladás, tüdőgyulladás) okozhatja reflux, COPD, asztma, daganat is, de bizonyos gyógyszerek mellékhatásaként is jelentkezhet. Általában száraz köhögéssel kezdődnek az enyhébb légúti megbetegedések is, mint például a megfázás, vagy az influenza. Azonban utóbbiak esetén a köhögés jellege később megváltozik, hiszen hurutossá válik. A köhögésnek ez a fajtája már váladék ürítésével jár, amely többnyire áttetsző, megfázás esetén viszont zöldes vagy sárgás színű is lehet. Azt is érdemes megfigyelni, melyik napszakban köhögünk a legtöbbet, hiszen az orvosnak ez is fontos információ lehet: a savas reflux okozta köhögés például leginkább vízszintes testhelyzetben, tehát jellemzően éjszaka jelentkezik, míg a COPD okozta köhögés kezdetben reggel a leggyakoribb.

19 tipp köhögéscsillapításra A köhögés olyan reflex, amely segít megtisztítani a légutakat az idegen és az irritáló anyagoktól. Kattintson a részletekért!

Normális, ha hetekig elhúzódik

Tehát egy egyszerű megfázás során is tapasztalhatjuk a kellemetlen tünetet. Azonban ez utána még sok ideig elhúzódhat, bizonyos idő eltelte után az akut köhögésből krónikus lesz. De mikor is jön el az a pillanat, amikor már elhúzódó, kivizsgálást igénylő köhögésről beszélünk? A legtöbb páciens azt gondolja, hogy ha a tünetek jelentkezése után egy héttel még mindig fennáll a köhögés, már krónikus köhögésről beszélünk, azonban ez egyáltalán nem így van. Kutatások szerint megfázás vagy influenza utáni köhögés elmúlásához körülbelül két és fél hét (egészen pontosan 17,8 nap) szükséges. Tehát a tünetek megjelenése után két héttel még semmiképpen ne szaladjunk az orvoshoz, hiszen könnyen lehet, hogy még teljesen normális, hogy köhögünk. Ugyanis ha feleslegesen antibiotikumot kapunk, kockáztatjuk ennek a káros mellékhatásait, mint például a gombás fertőzések megjelenését vagy a bélflóra összetételének megváltozását. Természetesen abban az esetben, ha a köhögés mellé egyéb tünetek is társulnak, illetve megváltozik a köhögés jellege, például vérzés társul hozzá, keressük fel a háziorvost.

A köhögés gyakran hetekig elhúzódhat. Fotó: iStock
A köhögés gyakran hetekig elhúzódhat. Fotó: iStock

5.-es biológiakvíz: hány veséje van egy embernek? – 10 kérdés az emberi testről

A krónikus köhögés okai

A hosszan fennálló köhögés hátterében gyakran áll az allergia által okozott szénanátha, amely az esetek nagy részében asztmává alakul. Krónikusan fennálló köhögést okozhat még a tuberculosis, a cisztás fibrózis vagy a sarcoidosis is. A visszatérő köhögés gyakori oka még a savas reflux, hiszen ilyenkor a gyomortartalom feljut a légcsőbe, savas tartalma miatt irritálja azt, ez pedig köhögést vált ki. A visszafordíthatatlan tüdőkárosodást okozó krónikus obstruktív tüdőbetegség (COPD) fő tünete is a gyakori köhögés, amely légszomjjal és mellkasi szorítással is jár. Ez utóbbi különösen gyakori a dohányosok körében, ahogy az előrehaladott stádiumban véres köhögéssel járó tüdőrák is őket érinti a leggyakrabban.

A köhögés csillapítása

A köhögés valódi kezelése természetesen csak akkor lehetséges, ha pontosan tisztában vagyunk a kiváltó okokkal, de a kellemetlen tünet jellegétől függően akár mi is megpróbálhatjuk csillapítani vény nélkül kapható szerek és pár apró változtatás segítségével. Száraz köhögés ellen sokat segít a levegő páratartalmának növelése, de hatásosak a különböző torokcukorkák is. Nyákos köhögés esetén hasznosak lehetnek a köptetők, de mivel ez nem minden esetben célravezető (például savas reflux esetén hatástalan), ezért ezek használata előtt kérjük ki háziorvosunk véleményét.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

40 felett erre figyeljenek a nők és a férfiak

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Melegfront
Maximum: +7 °C
Minimum: -1 °C

Jellemzően erősen felhős idő várható kevés napsütéssel, de főként a délnyugati, déli tájakon szakadozottabb, vékonyabb lehet felhőzet, arrafelé több napsütésre számíthatunk. Északkeleten néhol gyenge vegyes csapadék előfordulhat. A déli szelet az ország délnyugati kétharmadán többfelé kísérik élénk, néhol erős lökések. A csúcshőmérséklet az északkeleti harmadban -1 és +4, másutt 5 és 12 fok között valószínű. Késő estére -4 és +7 fok közé hűl le a levegő. Napközben egy melegfront súrolja az ország északi területeit, ami sokaknál válthat ki kellemetlenséget.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra