A koleszterin egy olyan vegyület, amely minden emberi és állati sejtben megtalálható. Kisebb részét táplálékkal vesszük magunkhoz, nagyobb hányada pedig a májban képződik. A koleszterinnek két fő típusa van: a nagy sűrűségű lipoprotein (HDL), azaz a "jó" koleszterin és az alacsony sűrűségű lipoprotein (LDL), más néven "rossz" koleszterin. Testünknek szüksége van koleszterinre, ám a túl magas szint veszélyes lehet.
Ezért veszélyes a túl sok LDL-koleszterin
Ha túl sok LDL-koleszterin van vérünkben, a felesleg lerakódik az erek falában, szűkíti ereinkben a vér útját, csökkenti a véráramlást, ezzel pedig növeli a szív- és érrendszeri betegségek kialakulást, például a szívroham vagy a stroke veszélyét. Ha viszont növeljük vérünkben a HDL, azaz a jó koleszterin szintjét, akkor ezzel párhuzamosan csökkenni fog szervezetünkben az LDL szintje, és csökken a szív- és érrendszeri betegségek kockázata is.
Milyen az ideális koleszterinszint?
Az összkoleszterin-szint (HDL+LDL) 5,2 mmol/liter alatt tekinthető normálisnak. A határérték 5,2 és 7,0 között van, ekkor már oda kell figyelni, és helyes, zsírszegény táplálkozással visszaszorítani a normál határ alá. A 7,0 fölötti érték viszont már kórosnak számít, amellyel mindenképp orvoshoz kell fordulni. Az LDL koleszterin szintjénél 3,4 mmol/liter alatt normális az érték, 4,2 fölött pedig kóros. A kettő közötti a határérték. A HDL-koleszterin minél magasabb, annál jobb: 1,42 mmol/liter fölött tekinthető normálisnak, a határérték 0,9 és 1,42 között van, míg 0,9 alatt kóros.
A magas LDL-koleszterinszint okai
- Telített zsírokban gazdag étrend: az állati eredetű élelmiszerekben a telített zsírsavak dominálnak, így például a húsok, a belsőségek, a tejtermékek vagy éppen a tojássárgája fogyasztása is jelentősen növeli a koleszterinszintet.
- Mozgásszegény életmód: ha nem mozgunk eleget, akkor ez könnyen súlygyarapodáshoz vezethet, ami pedig összefügg a magas koleszterinszinttel.
- Elhízás: túlsúlyos embereknél nagyon magas a koleszterinszint kockázata.
- Dohányzás: a cigarettában található kémiai anyagok csökkentik a HDL-koleszterin szintjét és károsítják az erek falát.
- Betegségek: néhány kóros állapot is együtt járhat a koleszterinszint emelkedésével. Ilyen például a kettes típusú cukorbetegség, a pajzsmirigy-alulműködés, a vese- és májproblémák és azalkoholizmusis.
- Menopauza: egyes nőknél a menopauza után emelkedhet a koleszterinszint.
- Genetika: a familiáris hypercholesterinaemia a magas koleszterin örökletes formája, amely az érintetteknél korai szívbetegség kockázatával jár együtt.
Hogyan csökkenthetjük az LDL-koleszterin szintjét?
- törekedjünk az egészséges testsúly fenntartására
- rendszeresen mozogjunk
- szokjunk le a dohányzásról
- B3-vitamin, vagy más néven niacin szedésével (fontos, hogy mindig egyeztessünk orvosunkkal, mielőtt B3-vitamint kezdenénk szedni!)
- kerüljük a telített zsírokban gazdag ételeket
Forrás: drkashi.science