Október 31-ig 294 vizsgálati pont és a optikai szaküzlet várja ingyenes látásvizsgálatra és szaktanácsadásra az érdeklődőket - mondta el Szabadi Zsolt, a szervező Magyar Látszerész Szövetség elnöke. Az idei látás hónapját "A digitális világ vizuális kihívásai - védekezés a kék fény ellen" mottóval rendezik. Mint mondta, a digitális eszközök egyre inkább a hétköznapok részévé váltak, az általuk kibocsátott kék fény okozta terhelés pedig kortól függetlenül mindenkit érint, akár szemüveges, akár nem. Az okostelefonok, táblagépek, számítógépek, tévékészülékek, a GPS eszközök vagy a led-világítás túlzott használata a szem megerőltetéséhez, szemfáradtsághoz vagy akár álmatlansághoz is vezethet. Léteznek azonban ma már olyan optikai megoldások, amelyekkel ezt a kék fény terhelést csökkenteni lehet.
A kezdeményezéshez idén is csatlakozott a Semmelweis Egyetem szemészeti klinikája. Nagy Zoltán Zsolt igazgató a cukorbetegség legsúlyosabb szövődményére, a diabéteszes retinopátiára hívta fel a figyelmet a látás hónapja kapcsán. A betegség során kóros elváltozások alakulnak ki a látóhártya kisereiben, ami látáskárosodáshoz, hosszútávon pedig vaksághoz vezethet, és leginkább a rosszul beállított vércukorszint következménye. Bár a kórkép kialakulása megfelelő táplálkozással, rendszeres vércukorméréssel , testmozgással és évenkénti szemfenékvizsgálattal megelőzhető lenne, a 30 és 65 éves kor között kialakuló vakság leggyakoribb oka a fejlett országokban mégis a diabéteszes retinopátia.
A mintegy 800 ezer ismert hazai cukorbeteg közül több mint 32 ezer beteg vak vagy súlyosan látássérült, a számuk pedig folyamatosan nő, évente megközelítőleg további ezer ember veszíti el látását a diabétesz miatt . Megfelelő prevencióval ugyan 95 százalékban megelőzhető lenne a látásromlás vagy vakság, a Semmelweis Egyetem két évvel ezelőtt végzett országos felmérése szerint azonban a cukorbetegek majd egyharmada soha nem volt szemészeti szűrésen.
Az idei látás hónapja programhoz kapcsolódó optikai boltok listája megtalálható a latashonapja.hu honlapon.