Mi is a baroreflex?
A Science című folyóiratban nemrég jelent meg egy Sripps Research által jegyzett tanulmány, amely a baroreflexszel foglalkozott. Ez az orvosi jelenség csaknem száz éven át elég rejtélyes terület volt a kutatók számára, a friss tudományos írás segítségével viszont talán valamivel kicsit közelebb kerülünk a megértéséhez.
Az artériás baroreflex a vérnyomás rövid távú stabilizálásáért felelős: vérnyomásunk tulajdonképpen a neuronok gyors válaszreakciójának köszönhetően marad viszonylag állandó. "-Például ha felállunk, vérnyomásunk normális esetben leesik - méghozzá elég gyorsan. De a baroreflexnek köszönhetően mégsem ájulunk el. Mert utasítja a szívet, hogy emelje a szívritmust , ezáltal pedig több vér jusson az agyunkba" - áll a fent említett Scripps Research közleményében.
A PIEZO-fehérjék kulcsszerepe
Hogy még többet megtudhassunk a baroreflex működéséről, a tanulmány két proteinre is felhívja a figyelmet: a PIEZO1 és PIEZO2, összefoglaló nevükön PIEZO-fehérjék is fontos szerepet játszanak a vérnyomás ellenőrzésében. Egereken végzett kutatásaik után a tudósok rájöttek, hogy ezek a proteinek tartották fenn a vérnyomásértékeket, és ezek utasították a szívet, hogy pumpáljon több vért - például az agyunkba, amikor ülő helyzetből felállunk.
Abban az esetben, ha az egereknél nem működtek megfelelően ezek a fehérjék, a kutatók sokkal nagyobb esélyt láttak a vérnyomás változékonyságának, illetve a magas vérnyomás kialakulására. Ebből arra következtettek, hogy a PIEZO1 és PIEZO2 fehérjék alapvető fontosságúak a reflex működéséhez. A baroreflex tanulmányozása egyébként nemcsak azért fontos, hogy megértsük, miért nem ájulunk el, amikor hirtelen felállunk, hanem a tudósok szerint a jelenség alaposabb tanulmányozásával az alacsony-, illetve magas vérnyomás kezelését is még hatékonyabbá tehetnék a jövőben.
Forrás: iflscience.com