Mi adja a ropogó hangot?
A ropogó hang, amelyet az ízületek kiadnak, valójában azoknak a nitrogénbuborékoknak a kipukkadása miatt van, amelyek az ízületek közötti térben jönnek létre. A kattogás egyre erősödik, ahogyan öregszünk, mert a porcszövet elöregszik, és ettől durvább lesz a felszíne. Emiatt aztán hangot adnak ki, ahogy egymáshoz dörzsölődnek.
Arthritiszt okozhat?
Hogy a ropogtatástól arthritiszünk lesz, szerencsére csupán dajkamese. Meggyőző tudományos bizonyíték van rá, hogy ez a gyakorlat semmilyen módon sem ártalmas az ízületekre. Egy rendszeres ropogtató évtizedekig készített röntgenfelvételeket mindkét kezéről, ami alatt csak az egyik kezét ropogtatta, de a kettő ízületi állománya között semmiféle különbséget nem talált. Egy nagyobb, hasonló témájú kutatás is ugyanerre az eredményre jutott. Persze, vannak feljegyzett esetek, amelyek során a ropogtatás során sérülés keletkezett, de ezt minden alkalommal a rossz technika, illetve a túlzott erőkifejtés okozta.
Tehát akár a csípőnkben, akár a nyakunkban, akár a térdünkben ropognak az ízületek, nem kell tartanunk attól, hogy nagyobb az esélyünk az arthritiszre. Aggodalomra csak akkor van okunk, ha a ropogást duzzanat, fájdalom és egyéb kellemetlen tünetek is kísérik - ilyenkor viszont érdemes mihamarabb orvoshoz fordulni.
Néha a túl merev izmok, inak okozzák a ropogást
Bizonyos esetekben a kattogás, ropogás annak a jele lehet, hogy izmaink, illetve inaink túl merevek az ízületek körül. Ez főleg akkor igaz, ha testmozgás, edzés közben tapasztaljuk a hangokat, különösen, ha egy-egy gyakorlatot nagyobb ismétlésszámban végzünk. Ilyenkor érdemes alaposabban bemelegíteni edzés előtt, illetve többet nyújtani edzés után, mert a legtöbb esetben ez segíteni szokott.
Miért nem tudjuk kétszer egymás után?
És hogy miért nem tudjuk egymás után kétszer kiroppantani ugyanazt az ízületet? Egyszerűen azért, mert a feljebb említett gázbuborékoknak idő kell, hogy újratermelődjenek.
Forrás: care2.com