Mi köze a hidegnek a megfázáshoz?

A téli időszakban igen gyakoriak a náthás és influenzás megbetegedések. De miért van ez így, ha nem a hidegtől, hanem a különböző kórokozóktól leszünk betegek?

A száraz levegő átka

A vírusok, amelyek az influenzát is okozzák, a levegő nedvességtartalmának pici cseppjeiben utaznak. A terjedésüknek a száraz, hideg idő kedvez, mivel ilyenkor a részecskékről elpárolog a fölösleges nedvesség, és elég könnyűek lesznek ahhoz, hogy a levegőben maradjanak. Így bárki belélegezheti és továbbadhatja őket - írja az Index .

Ez a hatás különösen jól érvényesül olyan helyeken, mint egy kollégiumi szoba vagy egy munkahelyi iroda, ahol az egy légtérben tartózkodók egymás között adják tovább a fertőzéseket. Az alacsony páratartalmú levegő mellett ráadásul a közös használatú tárgyak is kiváló közvetítők. Mi több, egy Bostonban elvégzett felmérés szerint a kilincsek, csapok, villanykapcsolók és más egyéb eszközök veszélyesebbek, mint egy hosszú csók egy beteg partnerrel.

Az immunrendszer a rajtrácson ragad

Kutatók arra is fényt derítettek, hogy a hideg negatív hatással van az immunrendszer működésére. Kísérletekkel kimutatták, hogy alacsonyabb hőmérsékleten szervezetünk kevesebb interferont termel, márpedig ez a fehérjetípus hivatott aktiválni az immunrendszert és az egyes sejtek védekező mechanizmusait. Hidegben tehát egy-egy vírus, így például a náthát okozó rhinovírus könnyebben elszaporodhat a gazdatestben.

Nem a hidegtől leszünk betegek, de az is hozzájárul a náthához, nátha megfázás influenza influenzajárvány vitaminhiány D-vitaminhiány immunrendszer
Nem a hidegtől leszünk betegek, de az is hozzájárul a náthához

Télen a vitaminhiány ugyancsak hozzájárul az immunrendszer nem megfelelő működéséhez. Különösen gyakori a D-vitamin hiánya , amit nagyban elősegít az ezekre a hónapokra jellemző fényhiány, hiszen a kalciferolnak is nevezett vegyület előállításához a Nap sugaraira is szüksége van szervezetünknek.

Milyen jelekből vehetjük észre, hogy szervezetünkben túl kevés a D-vitamin? Részletek itt.

Egy kutatócsoport a Cardiff Egyetemen 90 diák megfigyelése során arra a következtetésre jutott, hogy azok, akiknek hideg a lába, nagyobb valószínűséggel lesznek náthásak. Ennek magyarázataként azt feltételezik, hogy a lehűlés miatt az orrban összehúzódnak az erek, ami hátráltatja az immunválaszt.

A megfázás különösen kellemetlen velejárója A neve sem hangzik túl jól, az emberek többsége pedig mit sem tud hátsó garatfaláról, amíg ezt a diagnózist nem hallja orvosától. A probléma sokakat érint a náthás időszakban. Dr. Augusztinovicz Monika fül-orr-gégész, allergológus, a Fül-orr-gégeközpont orvosa összefoglalta a hátsó garatfali váladékcsorgással kapcsolatos főbb tudnivalókat.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Nincs front
Maximum: +29 °C
Minimum: +11 °C

A fátyol- és gomolyfelhők mellett sok napsütésre van kilátás, majd délutántól időszakosan megnövekedhet a felhőzet. Főként az Észak-Dunántúlon és az Északi-középhegység tágabb térségében már előfordulhat egy-egy zápor, zivatar, de kialakulásukra inkább az esti óráktól számíthatunk nagyobb számban. A déli, délnyugati szél nagy területen lesz élénk, a délnyugati megyékben helyenként meg is erősödik. Zivatarok környezetében viharos széllökés is előfordulhat. A legmagasabb nappali hőmérséklet általában 26 és 31 fok között valószínű. Jó hír, hogy még mindig egy anticiklon határozza meg térségünk időjárását, így fronthatással továbbra sem kell számítanunk.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Baranya
Legrosszabbul:
Veszprém
Kezdjük újra