Egyetlen injekcióval kezelnék a Parkinson-kórt

Különleges hidrogélt alkottak a Parkinson-kór és más neurológiai betegségek kezelésére ausztrál kutatók.

Az Ausztrál Nemzeti Egyetem (ANU) és a Florey Neurológiai és Mentális Egészségügyi Intézmény szakértői egy aminosavakból álló gélt fejlesztettek ki, amely egy egyszeri beavatkozással az agyba injektálva segít helyreállítani annak károsodásait.

Ez is lehet a Parkinson-kór korai jele - részletek itt .

Évekre enyhíthetőek a tünetek

Felrázása után a hidrogél folyékony állapotúvá válik, ezáltal könnyebben juttatható be az agyba egy kis kapillárison keresztül. Ezt követően ismét szilárdabbá válik, kitölti a szabálytalan alakú üregeket, és segít biztonságosan elszállítani a helyettesítő őssejteket az agy sérült részeibe. "Az igazi újdonságot az jelenti, hogy ez egyszeri beavatkozás, amely segítségével nagy valószínűséggel évekre csillapítható a Parkinson-kór számos tünete" - mondta David Nisbet, az ANU kutatója. A módszer más neurológiai problémákkal küzdőkön, például szélütéses betegeken is segíthet.

Világszerte több mint tízmillióan élnek Parkinson-kórral.
Világszerte több mint tízmillióan élnek Parkinson-kórral. Fotó: Getty Images

Bár a gélt egyelőre csak állatokon tesztelték, patkányoknál hatékonynak bizonyult a betegség okozta mozgásproblémák mérséklésében. Nisbet reményei szerint - ha a gélről bebizonyosodik, hogy emberek számára is biztonságos - a klinikai kísérletek már a következő öt évben elkezdődhetnek. A szakember kiemelte: a hidrogél előállítása viszonylag olcsó, és amint az anyag engedélyt kap klinikai használatra, könnyen megvalósítható a nagy mennyiségű termelése.

Mi a Parkinson-kór?

A Parkinson-kór egy neurodegeneratív idegrendszeri betegség, amely a dopamint termelő sejtek fokozatos pusztulásával jár. Az idők során egyre súlyosbodó tünetei közé tartozik a mozgás lelassulása, az izmok merevsége, remegés, egyensúlyvesztés, emellett pedig a fájdalom, az alvászavar és a depresszió is jellemző rá. Az esetek többségében a neuronok pusztulásának pontos oka nem ismert. A becslések szerint világszerte több mint tízmillióan élnek ezzel a betegséggel, amelyre egyelőre nincs gyógymód.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Nincs front
Maximum: +23 °C
Minimum: +11 °C

Sok napsütés várható gomolyfelhő-képződéssel és fátyolfelhőkkel. Napközben helyenként, késő délutántól, estétől egyre nagyobb számban alakulhatnak ki záporok, zivatarok - legkisebb eséllyel a Dunántúl északi és nyugati részein. Az északi, északnyugati szelet a nyugati országrész mellett a középső tájakon is élénk lökések kísérik, míg zivatarok környezetében erős, viharos széllökések is lehetnek. A legmagasabb nappali hőmérséklet 22 és 27 fok között alakul. Az orvosmeteorológiai helyzet is kifejezetten kedvezően alakul, fronthatástól sem ma, sem az elkövetkező napokban nem kell tartani.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra