Hólyagsérv: mi ez, és mit tehetek ellene?

A hólyagsérv (cystocele) gyakran a szülést követően alakul ki, azonban menopauza során, az ösztrogénhormon csökkenésével is okozhat tüneteket. A betegségre többek között a vizeletcsepegés vagy a fájdalmas szexuális együttlét hívhatja fel a figyelmet.

A betegség kialakulása

A hólyagsérv a hólyag és a hüvelyszövetek közötti kötőszövetek sérülését vagy meggyengülését, megnyúlását, kitágulását jelenti. Súlyos sérv esetén a hólyag akár egészen a hüvelybe domborodhat, kitüremkedhet. A sérv legtöbbször hüvelyi szülést követően alakul ki, ha a kötőszövetek vagy a hüvelyfal izmai sérülnek. Sokszor a tünetek csak az életkor előrehaladásával, a változókorban jelentkeznek a csökkenő ösztrogénhormon következtében.

hólyagsérv, intim plasztika

Hólyagsérv kialakulásához vezethet a gátizmok túlfeszítése hüvelyi szülésnél, valamint nehéz tárgyak emelése, krónikus köhögés vagy tartós székrekedés, hiszen az erőlködés a gyengébb kötőszöveteket fokozottan veszélyezteti. További kockázati tényezőt jelent a túlsúlyos testalkat, illetve az is, ha valakinek eltávolították a méhét, hiszen ebben az esetben a medencefenék komplex rendszere megváltozik.

A hólyagsérv tünetei és fokozatai

A betegség egyik jellegzetes tünete lehet az inkontinencia. Jellemzően először csak erőtejesebb fizikai terhelés esetén - például sportolás, tüsszentés, nevetés - tapasztalható vizeletcsepegés, de később ezek a tünetek fokozódhatnak és sűrűsödhetnek. Hólyagsérv következtében az érintett kellemetlen, húzódó fájdalmat, idegentest-érzést tapasztalhat, de akár közösülés közben is előfordulhat akaratlan vizeletürítés.

5.-es biológiakvíz: hány veséje van egy embernek? – 10 kérdés az emberi testről

Egy egészséges ember naponta nyolcszor keresi fel a mellékhelyiséget, sokan azonban inkább visszatartják munkájuk vagy egy izgalmas film miatt. A vizelési inger azonban nem véletlenül jön, és nem is egészséges tartogatni! Miért ne tartsuk vissza a vizeletet?

A betegség esetén előfordulhat, hogy a hólyag nem tud teljesen kiürülni, a benne maradó pangó vizelet fertőződik, ami akár idült hólyaghurutot okozhat. A hólyaghurutnak három súlyossági fokozata van: az elsőnél a húgyhólyag csak kissé nyomódik a hüvelybe - ez nem mindig jár együtt tünetekkel - a másodiknál már eléri a hüvelybemenetet, a harmadik, legsúlyosabb esetben pedig bele is ereszkedik.

A hólyagsérv kezelése

Az első fokozatú hólyagsérv nem igényel kezelést, mindössze néhány életmódbeli tanácsot kell megfogadni, mint például az ideális testsúly elérése, a székrekedés és a nehéz tárgyak emelésének elkerülése, valamint kímélni kell a hasizmot. Közepes vagy súlyos hólyagsérv kezelése során több megoldás is szóba kerülhet a kezelőorvossal egyeztetve. Segíthet például egy speciális, húgyhólyagot alátámasztó pesszárium, kollagéninjekciós kezelés, változókorú nők esetén hormonpótlás, lézerterápia, valamint olyan hagyományos műtéti eljárások, mint a szalagplasztika.

Szalagplasztika

Hólyagsérvre a leggyakrabban alkalmazott műtéti eljárás a szalagplasztika. A beavatkozás során egy speciális szövetbarát szalagot ültetnek a húgycső középső része alá, amely támasztékod ad, így a fizikai erőkifejtés közben is zárva marad. A műtét történhet altatásban vagy epidurális, illetve spinális érzéstelenítés mellett.

Lézeres terápia

Az eljárás lényege, hogy a kezelés során a hüvelyfal és a medence szalagrendszerének feszesítésével támasztják meg a hólyagalapot és szüntetik meg az inkontinenciát. A beavatkozás során lézersugár segítségével felmelegítik a kötőszöveti rétegeket, ezzel beindítják a megvastagodásához szükséges regenerációs folyamatokat. A terápia folytán a kollagén rostok területére új kötőszöveti sejtek érkeznek, a rostok között pedig új kapcsolatok alakulnak ki.

A lézeres kezeléssel elkerülhető a vágás és a varrat, nincs hámsérülés vagy vérzés, nem igényel műtéti előkészületeket vagy utókezelést. A terápia fájdalommentes, ezért a beavatkozás során az érzéstelenítés sem indokolt, nincs lábadozási idő, a páciens közvetlenül utána folyathatja mindennapi tevékenységét.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

40 felett erre figyeljenek a nők és a férfiak

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Melegfront
Maximum: +7 °C
Minimum: -1 °C

Jellemzően erősen felhős idő várható kevés napsütéssel, de főként a délnyugati, déli tájakon szakadozottabb, vékonyabb lehet felhőzet, arrafelé több napsütésre számíthatunk. Északkeleten néhol gyenge vegyes csapadék előfordulhat. A déli szelet az ország délnyugati kétharmadán többfelé kísérik élénk, néhol erős lökések. A csúcshőmérséklet az északkeleti harmadban -1 és +4, másutt 5 és 12 fok között valószínű. Késő estére -4 és +7 fok közé hűl le a levegő. Napközben egy melegfront súrolja az ország északi területeit, ami sokaknál válthat ki kellemetlenséget.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra