Köztudott, hogy a zsíros ételek fogyasztása számos módon károsítja az egészségünket, kutatók azonban újabb módon bizonyították ezt. Az állati zsírokban és növényi olajokban lévő palmitinsav, illetve a gyulladások hatására termelődő TNF-alfa hormon hatása növelheti bizonyos anyagcsere-betegségek, például a cukorbetegség kialakulásának esélyét - állapították meg. Ezek ugyanis képesek átprogramozni a feladatukat még nem ellátó, úgynevezett prekurzor zsírsejteket. Ilyen átprogramozott zsírsejtek pedig nagy arányban kimutathatóak a 2-es típusú cukorbetegséggel küzdők szervezetében.
Ezért veszélyesek a zsíros ételek
A palmitinsavat az egészségtelen étrenddel juttatjuk szervezetünkbe - elsősorban a telített zsírokban gazdag húsokban , gyorséttermi menükben, illetve bizonyos növényi olajokban (például a pálmaolajban) található meg nagy mennyiségben. A TNF-alfa pedig olyan hormon, amely a szervezetben lévő gyulladások hatására választódik ki. Túlsúlyos emberek szervezetében rendszerint magasabb a szintje, az elhízás ugyanis sok esetben gyulladásokat is okoz a szervezetben. Egészséges életmóddal és helyes táplálkozással tehát csökkenthetjük ezeknek az anyagoknak a szervezetünkre gyakorolt hatását, ezáltal a cukorbetegség kialakulásának veszélyét is.
Számos tanulmány feltételezte már korábban, hogy ezek az átprogramozott sejtek valamilyen módon "emlékeznek" rá, hogy milyen hatásoknak voltak kitéve, ennek pontos mechanikáját viszont idáig nem sikerült megfejteni. Dán kutatók ezt próbálták kideríteni, amihez 43 embertől vételeztek zsírszövetet. Közülük 15 volt sovány, 14 elhízott , 14 pedig olyan, aki a túlsúly mellett 2-es típusú cukorbetegséggel is küzdött. A mintavételt követően a kutatók összehasonlították a három csoport zsírsejtjeit.
A cukorbeteg csoport mintáját vizsgálva a kutatók nagy arányban találtak olyan átprogramozott zsírsejteket, amelyek nem tudták ellátni megfelelően a funkciójukat. Ezután az egészséges prekurzor zsírsejteket is kitették a két említett rizikófaktornak, a palmitinsavnak és a TNF-alfa hormonnak. Ezek a sejtek alig 24 óra alatt ugyanígy átprogramozódtak és "elromlottak". A kutatók most arra keresik a választ, hogy ezeket a zsírsejteket meg lehet-e javítani valamilyen módon. Ha sikerülne, a cukorbetegség kezelésében is óriási áttörést hozhatna.
Forrás: EurekAlert