Mennyit számít a kor?
Ahogy már korábban megírtuk , február elején halálos balesetet okozott egy 85 éves férfi, amikor a forgalommal szemben hajtott fel az M5-ös autópályára. Mivel a biztonságos vezetés nagy figyelmet, jó látást és gyors reakciót igényel, felmerülhet a kérdés, hogy egy 65 év feletti sofőr valóban alkalmas-e még a vezetésre. Ezt a kérdést azonban nehéz megválaszolni, ugyanis nem feltétlenül korfüggő, hogy az embernek milyen az egészségi és a mentális állapota.
Ennek ellenére tény, hogy az idősekre több olyan mozgásszervi és egyéb megbetegedés jellemző, amely hátrányosan befolyásolhatja vezetési képességüket, ezért a közúti közlekedés nagyobb körültekintést igényel az idősebb sofőrök részéről. Kérésünkre az Országos Rendőr-főkapitányság (ORFK) összeállított egy listát, amely útmutatást nyújthat a biztonságosabb vezetéshez.
Jó tanácsok a biztonság érdekében
Az idős sofőr és a közlekedés többi résztvevőjének biztonsága érdekében mindig át kell gondolni, hogy az érintett fizikálisan és mentálisan is vezetésre képes állapotban van-e. Indulás előtt ajánlott előre megtervezni az útvonalat és felmérni a forgalom helyzetét, így elkerülhetőek a váratlan, gyors döntést igénylő helyzetek. Sokat segíthetnek a különböző navigációs alkalmazások is, amelyekkel kiválasztható a legoptimálisabb lehetőség - tanácsolja az ORFK.
Fontos, hogy ne legyen semmi zavaró tényező, amely elvonhatja a figyelmet az útról: a vezetés közben való dohányzás, étkezés vagy telefonálás - még kihangosítóval is - veszélyes helyzeteket idézhet elő. Nem ajánlott továbbá a lassú, monoton zene hallgatása sem, mert növeli az elalvás kockázatát. Akik tehetik, a hosszabb utakra inkább ne egyedül induljanak el.
Kerülendő helyzetek
Vannak helyzetek, amelyeket jobb kerülni az idősebb sofőröknek. Ilyen például a sötétben vagy korlátozott látási viszonyok közötti vezetés. Csúcsforgalmi időszakokban és eltereléssel érintett útszakaszokon lehetőleg csak akkor közlekedjenek, ha egyéb lehetőségük nincs, és minden esetben az előírtnál nagyobb követési távolságot tartsanak - emeli ki a rendőrség. Ezen tanácsok betartásával egyébként a 65 év alatti vezetők is csökkenthetnék a balesetek kockázatát.
Gyógyszer, szemüveg, rutin
Mivel idősebb korban már több olyan betegsége is lehet a sofőrnek, amelyet gyógyszerrel kezelnek, mindig utána kell nézni az adott készítmény mellékhatásainak. Célszerű már a felírásakor vagy kiváltásakor kikérni az orvos vagy gyógyszerész véleményét arról, hogy a páciens beülhet-e a volán mögé a gyógyszer szedése alatt. Fontos rendszeresen látásvizsgálatot végeztetni, és indokolt esetben szemüveget viselni vezetés közben.
A rendőrség továbbá azt tanácsolja az idősebb korosztálynak, hogy vezessen minél gyakrabban, mert a rutin szinten tartásával jelentősen csökkenthető a baleset kockázata. Ha pedig valaki úgy érzi, hogy már kijött a gyakorlatból, válassza inkább a tömegközlekedést: így ugyanis nemcsak ingyen, de adott esetben jóval biztonságosabban is utazhatnak a 65 év felettiek.
Miért fontos a megelőzés?
A közúti közlekedési balesetek körülbelül 10 százalékát okozzák 65 év feletti autóvezetők, így nem is gyakoriságuk, hanem sokkal inkább a veszélyességük miatt fontos a megelőzés. Az idősebb korosztályra ugyanis az oldalirányú ütközések a legjellemzőbbek, emiatt pedig gyakran szenvednek bordatörést a sofőrök. Bizonyos életkor felett ez a sérülés könnyen tüdőgyulladással is járhat, amely nem ritkán az érintettek halálát okozza - hívta fel a figyelmet egy korábbi nyilatkozatában Dr. Nemes György baleseti sebész.
Ennek kockázatán még az sem csökkent sokat, hogy az idősebbek általában jóval lassabban közlekednek: egy "T-bone karambol" esetén már 30 kilométer/órás sebességnél is nagy erejű ütés éri a vezető mellkasát, amely súlyos sérüléseket okozhat.