A tajvani egyetem kutatói a helyi buddhista közösségek tagjai közül vontak be embereket a tudományos munkájukba . Két csoporttal dolgoztak, mindkettőnek körülbelül 30 százaléka volt vegetáriánus. A tudósok azokat definiálták vegetáriánusként, akik nem ettek húst és halat, viszont tojást és tejterméket fogyasztottak.
A munka kezdetén a résztvevők átlagéletkora 50 év volt, és közülük senki sem esett még át stroke-on. Az első csoportot (5050 főt) átlagosan hat évig követték nyomon a kutatók, a második csoportot (8302 főt) pedig átlagosan kilenc évig. A kutatás elején nemcsak étrendjükről kérdezték ki az alanyokat, hanem számos orvosi vizsgálaton is át kellett esniük.
Jóval kisebb a rizikó
A tudósok egy nemzeti adatbázisból ellenőrizték, hogy a tanulmány idején hány alanyuk kapott stroke-ot. Az első csoportból 54-en szenvedtek el iszkémiás stroke -ot. Ez a 1424 vegetáriánusból mindössze hármat érintett (0,21 százalék). A második csoport 8302 felnőtt alanyából pedig 121 kapott hemorrhagiás vagy iszkémiás stroke-ot, a tanulmány készítése során - a csoportban lévő 2719 vegetáriánusból 24-en (0,88 százalék).
Az alanyok életkorának, nemének és betegségeinek - például magas vérnyomás vagy diabétesz - figyelembe vételével a tudósok kiszámolták, hogy az iszkémiás stroke-nak 60-74 százalékkal, a hemorrhagiás stroke-nak 65 százalékkal, bármilyen stroke kialakulásának pedig 48 százalékkal volt kisebb az esélye a vegetáriánusok körében, mint a húst is rendszeresen fogyasztók esetében.
Fontos azonban kiemelni, hogy az alanyokat csak a tanulmány elején kérdezték ki étrendjükről, így nem tudni, táplálkozásuk mennyit változott a nyomon követési időszak során. A kutatás résztvevői emellett a buddhizmusból adódóan valószínűleg nem ittak alkoholt és nem dohányoztak, így az eredményeket hiba lenne a világ teljes népességére nézve általánosítani. Továbbá ne feledkezzünk meg a stroke valószínűségét befolyásoló egyéb lehetséges tényezőkről sem, amelyeket nem vettek figyelembe a tanulmány szerzői.
Hogyan csökkenthetjük a kockázatot?
A fentiek ellenére a tanulmány szerzői mindenkit arra biztatnak, hogy fogyasszanak minél több növényi eredetű táplálékot . Ezek ugyanis jótékony hatással lehetnek a vérnyomásra, valamit a vércukor- és a vérzsírszintre, ami hosszú távon jelentős egészségügyi előnyökkel jár - például a stroke kockázatát is segíthet csökkenteni.