Ha a túlagyalás szinte mindennapos szokásunk, akkor az negatívan hathat a mentális egészségünkre. Csökkenheti az önbizalmunkat, társaságkerülővé válhatunk miatta, de még a munkavégzésünk minőségére is hatással lehet. Ilyenkor az egyik legfontosabb dolog, hogy rájöjjünk, mi állhat a túlanalizálási kényszerünk hátterében.
Leggyakrabban valamilyen szorongásos zavar okozza, ami bizonyos esetekben hipochondriába vagy obszesszív-kompulzív zavarba, azaz kényszerbetegségbe is átcsapat. A pontos okot egy szakember segítségével deríthetjük ki, és a legjobb kezelési módszert is ő ajánlhatja. Azonban nem a terápia az egyetlen módszer, amivel "kigyógyulhatunk" a túlagyalásból. Mutatjuk, mit tehetünk!
Sportolás
Hatékony módszer lehet gondolataink csillapítására a rendszeres mozgás. Számos kutatás bizonyítja, hogy a sportnak antidepresszáns és stresszoldó hatása van. Szakemberek szerint különösen a csoportos órák - például a zumba vagy a spinning - tudják eredményesen elterelni a figyelmünket a kényszeres elemzésről.
Meditáció
A meditatív gyakorlatok segíthetnek a pillanatban maradni. Ez különösen akkor fontos, ha a túlanalizálás miatt folyamatosan a múlt vagy a jövő eseményein jár az agyunk. Az olvasástól a zenehallgatáson át az úszásig bármi lehet meditatív élmény, de már a telefonunkra is letölthetünk vezetett meditációs tréningeket. A lényeg az, hogy olyan dolgot csináljunk, ami kiragadja az agyunkat a negatív gondolatok körforgásából.
Naplóírás
Segíthet az is, ha rendszeresen kiírjuk magunkból a negatív gondolatokat és érzéseket, például egy napló formájában. Utólag visszaolvasva könnyebben láthatjuk majd más perspektívából azt, ami a saját fejünkben zajlik. Ez pedig segíthet abban, hogy később, egy kevésbé szorongó állapotban kritikusabban megnézhessük, hogy valóban volt-e értelme annyit agyalni az adott dolgon.
Légzésgyakorlatok
A légzésgyakorlatokkal is érdemes megpróbálkozni. Az egyik legegyszerűbb a 4-7-8-as módszer. Üljünk le vagy álljunk meg valahol, és fújjuk ki a tüdőnkből az összes levegőt. Ezután vegyünk mély lélegzetet, miközben lassan elszámolunk négyig. Ezután hét ütemen keresztül tartsuk bent, végül nyolc ütem alatt lassan fújjuk ki a levegőt. Ezt ismételjük meg 4-5 alkalommal.
Forrás: oprahmag.com