Az aranyér: ezek okozhatják

Az aranyér okozta kellemetlenségekkel minden harmadik ember szembesül legalább egyszer élete során. Vannak azonban, akik jobban veszélyeztetettek.

Milyen okai lehetnek az aranyérnek?

Az aranyér egyike a leggyakoribb betegségeknek, melyek a bélrendszert érintik. Egyes becslések szerint az emberek csaknem harmadát érinti kisebb vagy nagyobb mértékben, az 50 feletti korosztályból pedig minden második ember elmondhatja, hogy voltak már aranyeres panaszai . A kismamáknak, várandós anyukáknak pedig szintén legalább fele küzd aranyérrel. A számok azonban csak erős becslésnek bizonyulnak, hiszen ez a kellemetlen probléma még mindig tabunak számít, sokan nem fordulnak vele orvoshoz.

Az aranyér még mindig tabunak számít, sokan nem fordulnak vele orvoshoz, ülőmunka aranyér székrekedés aranyeres csomó kismama túlsúly
Azaranyérsajnos még mindig tabunak számít

Mi okozhatja?

Az aranyér a végbélnyílás nyálkahártyája alatt elhelyezkedő vénás fonatból alakul ki. Az aranyeres csomók a végbél és a végbélnyílás falában keletkező vénatágulatok, melyek begyulladhatnak, vérezhetnek, megnagyobbodhatnak.

Leegyszerűsítve azt mondhatjuk: az aranyér a civilizált, elkényelmesedett társadalmak betegsége, melynek tagjai általában többet esznek (gyakran zsíros vagy cukros, rostban szegény ételeket) és kevesebbet mozognak - ez a két tényező pedig nagyban hozzájárul az aranyér kialakulásához . A pontos okot azonban még mindig nem sikerült megfejtenie a tudósoknak, hogy miért is jelennek meg a fájdalmas, gyakran vérző csomók.

5.-es biológiakvíz: hány veséje van egy embernek? – 10 kérdés az emberi testről

Az elkényelmesedett társadalmak betegsége

Azt már bebizonyították, hogy az elsődleges ok az örökletes kötőszöveti gyengeségben keresendő. Ha tehát a családunk több tagjának is volt már aranyere (és ez ki is derült), akkor fel kell készülnünk arra, hogy előbb-utóbb nálunk is megjelenhetnek a tünetek.

A leggyakoribb közvetlen kiváltó ok talán a székelés közbeni erőlködés , ami székrekedés esetén nyilván gyakrabban fordul elő, közvetetten tehát jelentős szerepe van a helytelen, rostszegény táplálkozásnak és a mozgásszegény életmódnak. Szintén gyakrabban fordul elő aranyér a túlsúlyosaknál, az ülőmunkát végzőknél vagy azoknál, akiknek gyenge a kismedencei izomzata. Az aranyér megjelenésében szerepet játszhatnak bizonyos májbetegségek vagy genetikai rendellenesség is. Nőknél a várandósság alatt a kismedencei vénákra nehezedő nyomás, a vértérfogat növekedése, a progeszteron értágító hatása és az extra súly, illetve szintén az erőlködés miatt gyakrabban okoz panaszokat. A szülés után ezek az aranyerek rendszerint visszahúzódnak. Az életkor növekedésével pedig mindenkinél megnő az aranyér megjelenésének esélye, köszönhetően az izmok fokozatos gyengülésének, az emésztés lassulásának, az egyre kevesebb mozgásnak és az egyre gyakoribb székrekedésnek.

Mikor menjen orvoshoz aranyeres panaszaival? Az aranyérbetegség a leggyakoribb végbél környéki betegség, melytől elsősorban az 50 év felettiek és a várandós kismamák szenvednek. Van, hogy az orvosi kontroll elengedhetetlen. Hogy melyek ezek az állapotok, kiderül korábbi cikkünkből.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

40 felett erre figyeljenek a nők és a férfiak

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Melegfront
Maximum: +6 °C
Minimum: -1 °C

Ma változóan felhős lesz az ég, az ország döntő részén többórás napsütés várható, majd délutántól nyugat felől megnövekszik, megvastagszik a felhőzet. Este északnyugaton már előfordulhat havazás, havas eső. Az ország északkeleti felén ismét nagy területen lesz erős, helyenként viharos az északnyugati, nyugati szél, majd átmenetileg csillapodik a légmozgás. A legmagasabb nappali hőmérséklet 3 és 9 fok között alakul. Késő este -5 és +4 fok között alakul a hőmérséklet. Úgy tűnik, a keddi nap számos időjárási jelenséget felvonultat. Lesz napsütés, havas eső, széllökések és zápor is.