Koronavírus: ez az ásványi anyag segítheti a felépülést

Egy nemrégiben készült tanulmány összefüggést mutatott ki koronavírus-fertőzöttek cinkszintje és a betegség lefolyásának súlyossága között. A megfigyelések szerint minél telítettebbek a betegek cinkraktárai, annál gyorsabban gyógyulhatnak ki a COVID-19-ből.

Újabb ponttal bővült azon tényezők listája, amelyek befolyásolhatják azt, hogy az új típusú koronavírus mennyire súlyos lefolyású betegséget vált ki a fertőzötteknél. Spanyol kutatók ugyanis kimutatták, hogy a cinkhiánnyal küzdő fertőzöttek körében 21 százalékos volt a halálos kimenetelű COVID-19 aránya, míg a normál cinkszinttel rendelkező betegeknek csupán 5 százaléka vesztette életét a fertőzés következtében - adta hírül a Medical News Today portál . Sőt, nemcsak a betegség súlyosságát, de a felépülési időt is befolyásolja a szervezet cinkellátottsága, az elegendő cinket fogyasztó páciensek ugyanis harmadannyi idő alatt épültek fel a kórból.

koronavírus COVID-19 cink ásványi anyag felépülés
A cinkhiánnyal küzdő fertőzöttek lassabban épültek fel a COVID-19-ből. Fotó: Getty Images

Segítheti a koronavírusos betegek kezelését

A súlyos lefolyású COVID-19 kockázati tényezőinek felismerése döntő fontosságú lehet a korai stádiumú kezelések kialakításában. Ez késztette arra a spanyol Hospital del Mar Orvosi Kutatóintézet és a Pompeu Fabra Egyetem kutatóit, hogy részletesebben is megvizsgálják, milyen kapcsolat áll fent a koronavírus-fertőzöttek cinkszintje és a betegség kimenetele között. "A cink elengedhetetlen ásványi anyag, mely számos biológiai folyamat fenntartásában részt vesz, szintjének csökkenése pedig a fertőzések iránti fokozott érzékenységgel járhat" - nyilatkozta dr. Robert Güerri-Fernández, a tanulmány egyik szerzője, hozzátéve, az eredmények alapján a cinkpótlás hasznos eszköznek bizonyulhat a COVID-19 kezelésében. Mint ismert, a cink fontos szerepet játszik a fehérje- és DNS-szintézisben, a sebgyógyulásban és az immunműködésben is, emellett gyulladáscsökkentő és vírusellenes tulajdonságokkal is rendelkezik. Fő forrásai a rák- és kagylófélék, a vörös húsok, az olajos magvak és a hüvelyesek.

A WHO szakértői szerint erősen ellenjavallt a hidroxiklorokin használata az új koronavírus okozta megbetegedés ellen. Kattintson a részletekért!

Lassabban gyógyultak a cinkhiányos fertőzöttek

A Nutrients című folyóiratban is publikált tanulmányban a kutatók 249 felnőtt adatait elemezték, akiket 2020 márciusa és áprilisa között kezeltek COVID-osztályokon. A résztvevők medián életkora 65 év, a férfiak és nők aránya 51-49 százalék volt. A vizsgált alanyok 28 százaléka került a COVID-19 miatt intenzív osztályra, 9 százalékuk pedig a kórházban életét vesztette. Az adatokból kiderült, hogy a betegek közel 23 százalékának volt alacsony a cinkszintje a kórházba kerüléskor - náluk nagyobb valószínűséggel alakult ki súlyos COVID-19 , és a gyulladásos markereik is magasabb értékeket mutattak. Ráadásul felépülési idő tekintetében is elmaradtak azon társaiktól, akik nem szenvedtek cinkhiányban, hiszen átlagosan 25 nap alatt gyógyultak ki a betegségből, míg a normál cinkszinttel rendelkezők átlagosan 8 nap alatt küzdötték le a fertőzést. A különbségek a halálozási arányokban is megmutatkoztak: a cinkhiányos betegeknél szignifikánsabb magasabb (21 százalékos) volt a halálozási ráta, szemben az egészséges cinkszinttel rendelkezőkkel (5 százalék). A kutatók az adatelemzéssel párhuzamosan laboratóriumi vizsgálatokat is végeztek, melyek során arra jutottak, hogy a megnövekedett cinkkoncentráció csökkentette a sejttenyészetekben a SARS-CoV-2 vírus replikációját.

5.-es biológiakvíz: hány veséje van egy embernek? – 10 kérdés az emberi testről

Bár az eredmények nagyon biztatóak, a szakemberek kiemelték, hogy mivel viszonylag kis létszámú csoporton végezték el a kutatást, egyelőre korai lenne általánosításokba bocsátkozni. Emellett az ok-okozati tényezők feltárása is szükséges, hiszen nem tudni pontosan, hogy az alacsony cinkszint növeli a súlyos COVID-19 kockázatát, vagy épp fordítva, a súlyos lefolyású fertőzés meríti ki a cinkraktárakat.

A Dél-pesti Centrumkórházban a koronavírusos betegeknek fenntartott ágyak gyakorlatilag megteltek, és nagyon sokan vannak az intenzív osztályon is - ismertette Szlávik János infektológus főorvos. A témáról részletesebben ide kattintva olvashat.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Dipankrin reklámvideó (X)

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Melegfront
Maximum: +6 °C
Minimum: -1 °C

Nyugat felől megnövekszik, megvastagszik a felhőzet. Késő este északnyugaton már előfordulhat havazás, havas eső. Az ország északkeleti felén ismét nagy területen lesz erős, helyenként viharos az északnyugati, nyugati szél, majd átmenetileg csillapodik a légmozgás. Késő este -5 és +4 fok között alakul a hőmérséklet. Úgy tűnik, a keddi nap számos időjárási jelenséget felvonultat. Lesz napsütés, havas eső, széllökések és zápor is.